Това беше драматично начало на седмицата в Русия.
В понеделник сутринта президентът Владимир Путин уволни министъра на транспорта Роман Старовойт. До следобеда Старовойт беше мъртъв. Тялото му беше открито в парк в покрайнините на Москва с огнестрелна рана в главата. Твърди се, че до тялото е имало пистолет.
Разследващите заявиха, че предполагат, че бившият министър се е самоубил.
В таблоида „Московски комсомолец“ тази сутрин цареше шок.
„Самоубийството на Роман Старовойт само часове след заповедта на президента за уволнението му е почти уникално явление в руската история“, заяви вестникът.
Това е така, защото трябва да се върнем повече от тридесет години назад, преди падането на Съветския съюз, за пример за самоубийство на министър от правителството. През август 1991 г., след провала на преврата от комунистически хардлайнери, един от лидерите на преврата - съветският министър на вътрешните работи Борис Пуго - се застреля.
Кремъл каза малко за смъртта на Старовойт.
„Колко шокирани бяхте, че федерален министър беше намерен мъртъв само часове след като беше уволнен от президента?“, попитах говорителя на Владимир Путин Дмитрий Песков по време на конферентен разговор в Кремъл.
„Нормалните хора не могат да не бъдат шокирани от това“, отговори Песков. „Разбира се, това шокира и нас. Разследването трябва да даде отговори на всички въпроси. Докато то продължава, може само да се спекулира. Но това е по-скоро за медиите и политическите експерти. Не за нас."
Руската преса наистина е пълна със спекулации.
Днес няколко руски вестника свързаха случилото се с Роман Старовойт със събитията в Курска област, която граничи с Украйна. Преди назначаването му за министър на транспорта през май 2024 г., Старовойт беше областен губернатор на Курск повече от пет години. Под негово ръководство - и с големи суми държавни пари - губернаторът Старовойт започна изграждането на отбранителни укрепления по границата. Те не бяха достатъчно здрави, за да предотвратят пробива и завземането на територия в Курска област миналата година на украинските войски.
Оттогава наследникът на Старовойт като губернатор, Алексей Смирнов, и бившият му заместник Алексей Дедов бяха арестувани и обвинени в мащабна измама във връзка със строителството на укрепленията.
„Старовойт може би е станал един от главните обвиняеми по това дело“, предположи днешното издание на бизнес ежедневника „Комерсант“.
Руските власти не са потвърдили това.
Но ако страхът от съдебно преследване е накарал бивш министър да се самоубие, какво ни говори това за днешна Русия?
„Най-драматичната част от това, с цялата ресталинизация, която се случва в Русия през последните години, е, че високопоставен държавен служител [се самоубива], защото няма друг начин да се измъкне от системата“, казва Нина Хрушчова, професор по международни отношения в The New School в Ню Йорк. „Той сигурно се е страхувал, че ще получи десетки години затвор, ако бъде разследван, и че семейството му ще пострада изключително много. Така че няма изход. Веднага се сетих за Серго Орджоникидзе, един от министрите на Сталин, който [се самоуби] през 1937 г., защото смяташе, че няма изход.“ Когато започнете да мислите за 1937 г. в днешната среда, това ви кара да се замислите сериозно."
Смъртта на Роман Старовойт може би е попаднала в заглавията на вестниците тук. Но това „почти уникално събитие в руската история“ е получило минимално отразяване по държавната телевизия. Може би това е така, защото Кремъл признава силата на телевизията да формира общественото мнение. В Русия телевизията е по-влиятелна от вестниците. Така че, когато става въпрос за телевизия, властите са склонни да бъдат по-внимателни и предпазливи с посланията.
В основния вечерен новинарски бюлетин в понеделник по Русия-1 беше включен четириминутен репортаж за това как Путин назначава нов изпълняващ длъжността министър на транспорта, Андрей Никитин. Нямаше никакво споменаване, че предишният министър на транспорта е бил уволнен. Или че е бил намерен мъртъв.
Само четиридесет минути по-късно, към края на новинарския бюлетин, водещият спомена накратко смъртта на Роман Старовойт. Водещият на новините отдели цели 18 секунди за това, което означава, че повечето руснаци вероятно няма да гледат на драматичните събития от понеделник като на значимо развитие.
За политическия елит... това е съвсем различна история. За министри, губернатори и други руски чиновници, които са се стремили да бъдат част от политическата система, случилото се със Старовойт ще послужи като предупреждение.
„За разлика от преди, когато можеше да получиш тези работни места, да забогатееш, да бъдеш повишен от регионално до федерално ниво, днес това очевидно не е кариерен път, ако искаш да останеш жив“, казва Нина Хрушчова. „Не само че няма възходяща мобилност, но дори низходящата мобилност завършва със смърт.“
Това е напомняне за опасностите, които произтичат от това да се сблъскаш със системата.
Анализът е на Стив Розенберг, коренспондент на BBC от Москва
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.