Европа преживява една от най-интензивните серии от горещи вълни през юни и юли. Дневните температури надхвърлят 40°C. Изследванията показват, че броят на смъртните случаи в края на юни се е увеличил с нови 1500 в 12 града.
До 2030 г. границата на глобалното затопляне може да надхвърли 1,5 градуса, което автоматично би довело до климатични крайности и заплаха от бурята на века.
Феноменът хидроклиматични шокове става все по-често срещан. Редуващите се фази на суша и бури причиняват дестабилизация на околната среда и увеличават риска от пожари.
Повече от 60 водещи световни климатолози предупреждават, че Земята може да бъде обречена да надхвърли символичната граница на затопляне от 1,5 градуса по Целзий в рамките на три години. Това се казва в последната им оценка на състоянието на глобалното затопляне.
Почти 200 държави се съгласиха да се опитат да ограничат покачването на глобалните температури до 1,5 градуса по Целзий над нивата от края на XIX век.
Решението е част от знаковото споразумение, постигнато през 2015 г. Насочено е към избягване на някои от най-лошите последици от изменението на климата.
Но държавите продължават да изгарят рекордни количества въглища, нефт и газ и да изсичат гори, съобщава BBC.
Настоящият темп на затопляне е около 0,27 градуса на десетилетие. Това е много по-бързо от всеки известен рекорд в геоложкия запис. Всяко допълнително затопляне увеличава тежестта на много метеорологични екстремуми. Като топенето на ледовете и покачването на морското равнище.
Най-мощните бури в североизточната част на САЩ се изострят. И това се дължи на последиците от изменението на климата. Следващата буря на века може да бъде още по-силна, алармира CNN, позовавайки се на нови изследвания.
Четете повече в megavselena.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.