Стимулирани от конфликтите в Украйна и в Газа, продажбите на оръжия на над 100 най-големи производители от бранша в целия свят са отчели нов рекорд през 2024 г. въпреки производствените проблеми, възпрепятствали доставките. Това се констатира в доклад на Стокхолмския институт за изследване на мира, публикуван днес.
За година продажбите са възлезли на 679 милиарда долара (586 милиарда евро), което е увеличение за година от 5,9%.
По време на последното десетилетие, между 2015 и 2024 г. приходите на над 100 най-големи оръжейни доставчици са нараснали с 26%, се допълва в документа.
"Последната година световните приходи на доставчиците на оръжия са достигнали най-високото ниво, някога регистрирано от Стокхолмския институт“, казва Лоренцо Скарацато от програмата „Военни разходи и оръжейно производство“ към института.
Жад Гиберто Рикар от същата програма пък посочва, че това се дължи основно на Европа, въпреки че всички региони са увеличили продажбите, с изключение на Азия и Океания. Според нея покачването на търсенето в Европа е свързано с войната в Украйна и възприятието на европейските страни за заплаха от страна на Русия.
Това развитие от една страна отчита нуждите на самата Украйна, а от друга страна тези на страните, които са изпратили военно оборудване на Украйна и трябва да попълнят запасите си.
В няколко европейски страни ние станахме свидетели на много планове за модернизация, които са в ход и които представляват нов източник на търсенето, казва Гиберто Рикар.
39 от 100-те основни доставчици на оръжия в света са американски компании, като сред тях са и трите най-големи, а именно „Локхийд Мартин“, Ар Ти Екс и „Нортроп Груман“.
Като цяло всички американски производители са отчели обща печалба в размер на 334 милиарда долара (288 милиарда евро), което е повишение с 3,8 %.
Но някои ключови оръжейни програми в САЩ бяха белязани от увеличаване на разходите и от закъснения. Такава е програмата за изтребителя F-35 и за подводницата от клас „Колумбия“, се казва в доклада.
В Европа общите печалби на 26-те най-големи оръжейни компании са нараснали с 13 % на 151 милиарда долара.
Чешката компания „Чехословак груп“, която извлича дивиденти от чешката инициатива за артилерийски снаряди за Украйна, отчете повишаване на постъпленията със 193%, достигайки 3,6 милиарда долара.
Но европейските производители на оръжия също срещат трудности при задоволяване на засиленото търсене, като доставката на материали е по-трудна при тях. Така например френските компании „Еърбъс“ и „Сафран“, които през 2022 г. получаваха половината си титаниеви доставки от Русия, сега трябваше да потърсят нови доставчици. В допълнение ограниченията за износ на критични минерали, наложени от Китай, принудиха компании като „Талес“ във Франция и „Райнметал“ в Германия да завишат разходите, свързани с преструктуриране на веригите им за доставки.
Два руски производителя на оръжие фигурират сред 100-те най-големи доставчици и това са „Ростек“ и “Обединена корабостроителна корпорация“, чиито постъпления взети заедно нараснаха с 23 % на 31,2 милиарда долара, въпреки липсата на съставни компоненти, дължаща се на международните санкции. При тях вътрешното търсене е компенсирало до голяма степен намаляването на износа.
Руската оръжейна индустрия трудно намира достатъчно квалифицирана работна ръка, за да поддържа необходимия й производствен ръст, за да постигне набелязаните във войната цели, се отчита в доклада.
Според документа само регионът на Азия и Океания е отчел спад в приходите на оръжейните фирми, които там са общо 23. Спадът е от 1,2 % за 130 милиарда долара.
Девет от 100-те основни оръжейни фирми в света са базирани в Близкия изток, като 3 от тях са израелски. Общо приходите на 9-те фирми са 31 милиарда долара, а тези на трите израелски компании са 16,2 милиарда долара.
(БТА)

Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Поверия и забрани за празника на 2 април
Времето в четвъртък: Вадете чадърите - чака ни дъжд и студ
Хороскоп за 2 април: Няколко зодии се радват на успехи
Рецепта за диетично печено пиле с броколи и лимон
Рецепта за лучник с коприва
Милиони потичат към „Герена“! Топ грандове и богаташи на опашка за най-скъпия в Левски
Браво! Четири българки влязоха в Топ 32 на Световното
Шампионка от Уимбълдън роди близнаци + СНИМКИ
Спортът по телевизията днес, 2 април
Дончич се нареди до Въздушния Джордън след магическия март
Италианци напират за родна националка
„История на българския народ“ от Петър Мутафчиев
Пролетна салата със зеленчуци, месо на скара и билков дресинг
Какво се случва с тялото ви, когато пиете редовно чай от хибискус
Нумерологична прогноза за 2 април
Таро карта за 2 април, четвъртък
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето