Увеличаването на цената на тока за бизнеса има потенциал да изтрие продукция от реалния сектор на стойност 10 млрд. евро годишно, да свие инвестициите с 212 млн. евро и да предизвика съкращения или неназначаване на нови служители в различни отрасли. В средносрочен план изгубените работни места могат да бъдат почти 107 хил.
Това показва анализ на E&Y, представен от четирите национално представени работодателски организации у нас - КРИБ, БТПП, БСК и АИКБ.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев посочи, че според доклада България е на второ място в ЕС по размер на "политическите разходи" в цената на тока. Това прави българската икономика неконкурентоспособна, категорични са от бизнес организациите. Това се задълбочава още повече и поради факта, че износът на ток от България не е обложен с добавките, допълни изпълнителният директор на БСК Божидар Данев.
Васил Велев от АИКБ беше категоричен, че новите фактури за електроенергия вече показват реалните данни, според които цената на тока се е повишила с 15 -20%, а не както сочеха предишни изчисления на Комисията за енергийно и водно регулиране за съизмеримост на скока на цената с инфлацията.
По тази причина бизнесът настоява за връщането на цената на тока от 1 ноември на нивото от преди 1 август, за отпадне на преференциите за централите на биомаса, приети в последните промени в Закона за енергетиката, както и за международен одит в енергетиката.
Работодателите не се отказват и от искането си за оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов, защото „говори неистини в публичното пространство". Цветан Симеонов от БТПП посочи още, че регулаторът работи непрозрачно и поиска по един комисар от работодателските и синдикалните организации да участват в работата на Комисията.
Организациите подготвят сигнали до прокуратурата и до Европейската комисия за нарушения в управлението на българската енергетика. От Брюксел ще бъде потърсен отговор има ли неравнопоставеност на бизнеса и има ли "драстични деформации в управлението на българската енергетика", посочи Данев. Сигнал ще има и до Комисията за защита на конкуренцията за наличие на картелно споразумение, защото производителите на електроенергия са вдигнали цените с 5% след създаването на Фонда за спасение на енергетиката.
Домусчиев уточни още, че през следващата седмица ще бъдат подадени и два сигнала до прокуратурата относно подписването на договорите с двете т. нар. "американски централи" в Маришкия басейн. Според него те са крайно неизгодни и дори да няма действия срещу хората, които са ги подписали, е добре поне обществото да има информация за тях.
Вторият сигнал ще визира бума на ВЕИ-мощностите преди няколко години и въпроса защо са били давани толкова бързо разрешения за присъединяване на централи.
Работодателите планират и нов протест срещу поскъпването на тока, който ще се проведе на 30 септември в София.
Още
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Micron оглави ръста в рамките на S&P 500 и Nasdaq
Кадър на деня за 26 май
ЕС преминава от принципи към червени линии при Многогодишната финансова рамка
Даниела Грозева: Очакванията на купувачи и на продавачи на жилищни имоти се сближават
Повлече ли крак Великобритания за европейската политика в доверието към установените партии
КРИБ: Промените в осигуровките създават несигурност за инвеститорите
Рецепта за високопротеинови палачинки с гръцки йогурт и ягоди
Сателитен скок: Руските дронове минават под контрола на космическата мрежа "Расвет"
Обрат при имотите: За първи път от 12 г. предлагането е по-голямо от търсенето
Късна емисия
Актрисата, която ще изиграе Лили Иванова: Сърцето ми ликува!
Лудогорец е свлачище, но обследвано и очаквано
Спортът по телевизията днес, 27 май
Мачовете по телевизията днес, 27 май
Нов трансфер на "Герена": Левски взима и национал на Тунис
ЦСКА 1948 готви голяма промяна
Бивш съдия изригна за безобразията срещу ЦСКА в Разград
Таро карта за 27 май, сряда
Дневен хороскоп за 27 май, сряда
Лесен канелен кекс с ябълки и орехи
„България Еър“ предлага през лятото четири полета дневно до Варна и обратно
Задължителни подавки за Черешова задушница
„Протокол Хаос“ от Жозе Родригеш душ Сантуш
47,3 г. е средната възраст у нас, в топ 3 сме в ЕС, в Ирландия - 39,6 г.
Путин е измислил нов начин за привличане на хора в армията
Симеон Дянков: За да имаш добро изпълнение на фискалната политика, трябва да имаш играчи
Психолог: Възрастовата граница при употреба на наркотици пада
Ръст на резервациите в Гърция въпреки високите цени
Тръмп премина годишен медицински преглед дни преди да навърши 80 години
SpaceX избра криптомилиардер за командир на първата си пилотирана мисия до Марс
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?