Четирите работодателски организации – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ са изпратили жалба до Европейската комисия. Според работодателите е нарушено правото на Общността относно държавните помощи.
В изпратеното от БСК съобщение се казва, че нарушението се изразява в неправомерна държавна помощ при изкупуване от българското държавно дружество НЕК ЕАД на електрическа енергия, произведена от две частни компании - AES Гълъбово и КонтурГлобал Марица Изток 3.
В жалбата се посочва, че посочените проблеми са установени и от български държавни органи: Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) в нейно решение от 3 юли 2013 г. и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (сега КЕВР) в неин сигнал до Европейската комисия.
В жалбата си до Европейската комисия работодателските организации настояват Комисията да установи нарушението, както и да предостави информация за хода на процедурата по сигнала за същите нарушения, изпратен от ДКЕВР.
Четирите работодателски организации съобщават още, че с официални писма от 12 септември 2015 г. са се обърнали към всички парламентарни групи в 43-то Народно събрание с искане за спешни срещи във връзка с проблемите в сектор „Енергетика“.
Работодателите искат мораториум върху задължителното изкупуване и изкупуването по преференциални цени на електрическа енергия от обекти, въведени в експлоатация след 1 октомври 2015 г. В писмото си до депутатите те настояват за законодателни промени в областта на енергетиката, както и да бъде освободен председателят на КЕВР.
След като представители на синдикатите заявиха, че още не са взели решение дали ще подкрепят протестите на бизнеса на 30 септември срещу цената на електроенергията, с официални писма до ръководствата на КНСБ и КТ „Подкрепа“ е отправена покана към двата синдиката за включване в протеста.
Припомняме, че в края на август AES Гълъбово и НЕК финализираха споразумението за промяна в дългосрочния договор за изкупуване на електрическа енергия, произвеждана от централата.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС ще позволи на Украйна да купува оръжия от Великобритания със заема за 90 млрд. евро
Nvidia и Meta подкрепиха още една седмица с ръст за S&P 500 и Nasdaq
Киев опитва да окаже влияние в близкото обкръжение на Владимир Путин
Китай отново е водещият препъникамък при продажбите на германките автомобилни марки
АПИ планира първия цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
Унгария създава агенция за възстановяване на изгубени активи от ерата на Орбан
Божидар Саръбоюков с личен рекорд и четвърто място в Монако
Времето днес, 11 юли: Слънчево и горещо с температури до 35 градуса
Лудогорец е на крачка от рекорден трансфер
Мистерия в Разград: Лудогорец мълчи за новия треньор
Силен ход на ЦСКА преди реванша с Дери Сити
Левски и Вуцов били на крачка от провал
Питас счупи близо шестгодишна суша в ЦСКА
Христо Янев готви сериозни промени в ЦСКА
„Изтрити от лицето на земята“ от Джо Спейн
Любовен хороскоп за 13 – 19 юли 2026
Италианска шоколадова торта с череши и рикота
Нумерологична прогноза за 11 юли
10 сигнала, че детето е слънчасало
3 лесни рецепти за постна яхния
Мачовете и спортът по ТВ днес (11 юли)
Трагедия! Синът на Весела Лечева загина при инцидент
Виц на деня - 11 юли
Времето във Варна на 11 юли 2026
Осводиха двама от шестимата българи, обвинени в шпионаж от Великобритания
Честваме паметта на св. равноапостолна княгиня Олга
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Китай засне за първи път неуловимата „квазилуна“ на Земята
Blue Origin търси външно финансиране от 10 милиарда долара
НАСА е забранила на астронавтите да говорят за извънземни на Луната