Световната банка занижава очакванията си за икономическия растеж на България през 2017 г., но е по-оптимистично настроена за динамиката на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2018 и 2019 г., показва актуалната прогноза на институцията.
За тази година Световната банка очаква икономиката на България да се разшири с 3% - колкото е и прогнозата на Министерството на финансите, като очакванията са занижени с 0,2 процентни пункта спрямо предишната прогноза.
Очакванията на Европейската комисия са за 2,9% икономически растеж през 2017 г., докато прогнозата на Уникредит е далеч по-оптимистична – 3,9%, което е сред най-бързите темпове на ръст в цяла Централна и Източна Европа.
За 2018 г. Световната банка прогнозира, че БВП на България ще се разшири с 3,2%, което е с 0,1 процентен пункт повече спрямо предишната прогноза. През 2019 г. се очаква растежът да се ускори до 3,3%, което е с 0,2 процентни пункта над предишната прогноза на банката.
От държавите в региона Европа и Централна Азия, в който е включена и България, най-бърз ръст през тази година се очаква да постигне Узбекистан – 7,6%, следван от Туркменистан – 6,3%, и Таджикистан – 5,5%. От съседните ни държави за Македония се очаква растеж от 2,8% през тази година, за Румъния – 4,4%, за Сърбия – 3%, а за Турция – 3,5%.
Като цяло за региона икономическият растеж се очаква да достигне 2,5% през тази година, което е с 0,1 процентни пункта над предишната прогноза. За 2018 г. се очаква ускоряване на растежа до 2,7%, а през 2019 г. - до 2,8%, което обаче е с по 0,1 процентен пункт под предишните очаквания на Световната банка.
Институцията подчертава в доклада си, че целият регион се възстановява уверено благодарение на ръста на цените на петрола, добрите глобални условия за финансиране и възстановяването на еврозоната.
Руската икономика също расте, като дори скромните парични улеснения се очаква да оказват подкрепа на страната в краткосрочен план. Основен двигател на растежа са възстановяващите се цени на петрола и вътрешното потребление.
Възстановяването на региона обаче е крехко, предупреждава Световната банка. Основните рискове пред икономиките са свързани с геополитическите фактори, както и евентуален нов спад на цените на петрола, което би засегнало негативно държавите износителки на суровини.
Като риск Световната банка посочва и слабостите на банковите системи на някои от държавите в региона.
Какво предвижда банката за глобалната икономика вижте в продължението на материала в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.