Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) реши, че с последното изменение на Наредбата за управление на тарифните квоти се ограничава и нарушава конкуренцията при разпределението на тарифната квота за внос на сурова тръстикова захар за 2005 г. и са създадени условия за придобиване на господстващо положение от страна на определено дружество, съобщават от КЗК.
Производството пред комисията е образувано по молба на “Захарни заводи” АД, Горна Оряховица, като първоначалните оплаквания са били насочени срещу Агенция Митници и нейните служители, които умишлено са забавили обработката на документите на дружеството и по този начин са облагодетелствали “Литекс Комерс” АД и свързаните с него “Захарен комбинат Кристал” АД, Пловдив и “Захар био” АД, Русе.
В последствие като страна по преписката е било конституирано и Министерство на финансите, което е автор на Наредбата за разпределение на захарните квоти.
На 30.12.2004 г., МФ е внесло изменение в Наредба № 11, с което е посочено, че заявки за квотите за тази година ще се приемат на 1-ви януари, който е неработен и празничен ден, а първото разпределение ще се извърши в понеделник на 3-ти януари. По този начин времето за обработка на митническите декларации, придружаващите я документи и изпращането на съобщения-заявки се свежда от 1 седмица до един единствен ден.
Комисията е установила, че действително е имало забавяне при обработката на документите на “Захарни заводи” АД в митническите пунктове в гр. Варна, в резултат на което дружеството не е могло да вземе равнопоставено участие в разпределението на тарифната квота.
Според комисията при изменението на Наредбата е трябвало да бъде отчетена необходимостта от оперативно време при оформянето на всички необходими и не е съгласна с аргументите на МФ, че съкращаването на срока е било с цел спестяване разходите на вносителите за престой на пристанищата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Хороскоп за 31 март: Ден за успехи и нови възможности
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Чехия – Дания
Джъд Тръмп обърна Марк Алън след ужасното начало
Спортът по телевизията днес, 31 март
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята