Учени от Калифорнийския университет – Бъркли, демонстрираха радиоуправляеми бръмбари.
Целта на финансирания от Пентагона проект е създаването на напълно управляеми кибернетични насекоми, съобщи BBC News.
Учените Хиротака Сато и Мишел Махарбиз насочвали бръмбарите да излитат, да се снижават, завъртат и да се приземяват по команда от пулт за управление.
За целта в мускулатурата и нервната система на насекомите били имплантирани електроди, а към тях били прикрепени радиоприемник, контролер и микроскопична батерия.
За експеримента си учените избрали три вида летящи бръмбари – разпространените на юг в САЩ Cotinus texana (зелени юнски бръмбари), африканските Mecynorrhina torquata и южноамериканските Megasoma elephas.
Последният е един от най-големите в света и достига размери колкото дланта на възрастен човек.
Размерът на бръмбарите имал решаващо значение за успеха на експеримента – дребните насекоми просто не могли да излетят заради теглото на радиоприемника и батерията.
Електродите били имплантирани в бръмбарите, когато те били в стадий на какавида. Избраните насекоми в процеса на развитие от яйце до възрастни претърпяват пълна метаморфоза, което значително облекчило работата на учените.
Поръчител на проекта е DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency), работеща в структурата на министерството на отбраната на САЩ.
Целта на проекта под кодовото название BPN451 е създаване на дистанционно управляеми шпионски видеокамери на базата на летящи насекоми.
Според учените съществуващите микроскопични летателни апарати (MAV – Micro Air Vehicle) значително отстъпват на насекомите по такива характеристика като размер, полезен товар и надеждност.