Астрономи откриха най-близкото до Земята кафяво джудже. Статията на учените е дадена за публикация в сп. Nature, а кратката й версия е достъпна на сайта arXiv.org.
Обектът, открит в рамките на програмата UKIDSS и разположен на разстояние 9 светлинни години от Слънчевата система, получи името UGPSJ0722-05. Тъй като непосредствените наблюдения на кафявите джуджета не са лесна задача, за определяне на физическите характеристики на тялото учените се обърнали към компютърното моделиране.
В резултат станало ясно, че масата на обекта е в пределите от 5 до 30 юпитериански, а радиусът – от 0,09 до 0,12 слънчеви. За UGPSJ0722-05 е характерна ниска светимост, което свидетелства за много ниска температура. Изчисленията показват, че тя е около 400-500 келвина, което прави джуджето един от кандидатите за званието „най-студено кафяво джудже“ от известните досега.
Освен за физическите характеристики на джуджето учените успели да получат данни и за химическия му състав. Така се изяснило, че в атмосферата на този обект има метан и вода. Също астрофизиците открили, че атмосферата на джуджето поглъща електромагнитно излъчване с дължина на вълнàта 1,25 микрометра. Учените предполагат, че всички тези факти говорят за принадлежност на UGPSJ0722-05 към напълно нов вид небесни тела.
Кафявите джуджета са обекти, чиято маса е от 13 до 80 юпитериански. Те се формират по същата схема, както и звездите – при гравитационния колапс на звезден прах и газ. Тяхната маса ги нарежда между звездите и планетите – прекалено малки са за звезди и прекалено големи за планети. Но масата на джуджетата не е достатъчно голяма, за да протича в тях термоядрена реакция на превръщането на водорода в хелий, което подхранва звездите.