Макар и аз самата да съм крайно цинична на моменти, но само към себе си, цинизмът у хората не престава да ме изумява. Вчера случайно попаднах на изказване на новата социална министърка Деяна Костадинова, в което тя казва, че за да се увеличат парите за майчински трябва да се съкрати времето на самото майчинство. Това само по себе си е парадокс, защото ако за дванадесет месеца получаваш 240 лв, а за шест 480, то мисля, че сумата е една и съща, но прахта в очите си остава и понякога биваме заслепявани от нея.
Цинично е много мека дума за това, което виждам в това предложение. Едно, че за да станеш днес родител се иска много кураж, търпение и нерви. И тук говоря за двойките, които нямат репрудуктивни проблеми, имат образование, прилични доходи и подкрепа на близките им. Защото да родиш дете не е просто някаква биологична функция като да се храниш по три пъти на ден. Освен, че го носи и ражда жената после има отговорността да го отгледа, да го възпита, да го направи личност. Това няма как да се случи ако го захвърли в ясла на 6-9 месеца. Няма как да се случи и поради друга една много по-простичка причина. Ясли няма. Дори и частни ясли няма много. А и там изискванията са детето да е вече проходило, което на опоменатата възраст няма как да се случи. И какво правим тогава? Идва ред на баби и дядовци. Да, ама има и такива млади хора като мен, които са останали от рано без родители. И тогава? Следва наемането на бавачка. Уви, заплатата и със сигурност ще е по-голяма от заплатите на много жени, които биха имали нужда от услугите и. И пак параграф 22. Като много други неща в тази държава...
И както казах това е при условие, че родителите са нямали репродуктивни проблеми. Но хайде да погледнем към тези, които имат такива. Това, че държавата създаде Фонд е чудесно, но... винаги има уви! Фондът има проблем с парите по договора, молбите се бавят, не всички биват одобрени. И тогава? Тогава освен огромната мъка, болка и разбити надежди всеки месец хиляди млади двойки отчаяно се борят за да сбъднат най-голямата си мечта- да имат дете. А това е не само много, много скъпо ‘’удоволствие’’, то е болезнено, мъчително, трудно. Същите тези двойки не чакат на държавата, а заплащат сами разходите си по всички процедури. Много често не срещат подкрепа от страна на работодателите си, а дори напротив, въпреки че по Кодекса на труда им се полага. И когато най-накрая хилядите сълзи, мъки и страдания се увенчаят с успех и така желаното дете се появи на бял свят то трябва да бъде захвърлено като бройлер за отглеждане в инкубатор, защото пак държавата няма пари. Как питам аз има пари за всички цигански деца, а за децата на работещите български майки няма?! Как ще убедите една майка, която е чакала с години да се сдобие с рожба, че за нея и за детето и е най-добре то да бъде дадено за отглеждане в ясла още на 6-9 месеца?
Някой ден, когато имам дете искам аз да видя първите му стъпки, аз да чуя първото ‘’мамо’’ и пак аз да му разкривам света дума по дума и стъпка по стъпка. Имам правото на това, защото ще съм майка. И никой не може да ме убеди, че една институция като ясла или дестка градина би била по-добра възможност за детето ми от мен самата. Не мисля, че има сума, която може да заплати всеки момент прекаран до детето ти, всяка усмивка, всяка сълза дори.
И да, длъжна ми е държавата. Защото аз съм част от тази държава. Работя за нея, плащам си данъците пак на нея. Раждам децата си, които са утрешните й данъкопладци. И искам от нея да бъде така коректна с мен, както аз с нея. Искам да бъда уважавана за избора ми да стана майка, за мъките, които съм преживяла да зачена, родя и отгледам дете, да го възпитам и направя личност. Имам правото да бъда възнаграждавана за това, а не да бъда унижавана с подаяния!
Цинизмът понякога има и обратен ефект г-жо Костадинова... Все пак внимавайте какво си пожелавате, защото понякога съдбата ни изиграва лоша шега...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Micron и Anthropic сключиха споразумение за доставка на AI инфраструктура
В бюджета за 2026 г. е залегнал нов ред за финансиране на общинските проекти
Цената на петрола продължава да върви надолу*
Първият трилионер вече е ясен. Но кой ще бъде следващият?
Над половината нови клиенти на ОББ откриват своята сметка дигитално, без посещение в клон
CATL дебютира система за съхранение на енергия с натриеви батерии
ИПБ: Държавата не знае броя на жертвите по пътищата
Шойгу: Ситуацията в Украйна и Европа създава почва за екстремизъм
Катастрофа край Свищов взе жертва, един от шофьорите бил дрогиран
Toyota на съд за плагиатство: Откраднали технология за африканска триколка
Турция отчита 700 активни разлома в нова сеизмологична карта
Холанд към Норвегия: Наслаждавайте се на момента, не мислете за титлата
Край на сагата! Гръцкия Чудак има нов отбор
Хулиан Алварес поиска трансфер от Атлетико, Реал, Барселона и ПСЖ следят ситуацията
Любо Пенев готви сензационен трансфер в Локомотив София
Питас може да напусне ЦСКА? Два кипърски клуба са готови да плащат огромната му заплата
Карл Фабиен близо до завръщане, но бъдещето му в Левски остава под въпрос
Ретрограден Меркурий в Рак на 29 юни: Късмет няма да ни липсва
Женски хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Цените на петрола продължават да вървят надолу
Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026)
Катастрофа с жертва край Свищов
Алжир обърна Йордания на Мондиала
Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК
Без ток във Варна на 23 юни 2026
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения