Асимилация се нарича сумата от процесите, необходими за изграждането на обществото: личното съзнание на единицата, която отдава своя принос чрез положителната си насоченост, който е в основата на изграждането на държавни структури и обществени организации, необходими за физическото и психическо здраве на самото общество.
Асимилацията е това явление, което използва различните умения и способности на индивида, които дават материален образ на идеята за единно общество - нация.
Дисимилация е латинска дума dissimilo и в буквален превод означава "правя различен". Дисимилацията обхваща всички разрушителни явления, разграждащи обществото на неподозиран брой противоречащи си по политически, етнически и икономически признаци групи от хора. Дисимилацията разрушава индивидуализма и клетъчните структури на обществото, противопоставяйки различните групи една на друга по хоризонталата и вертикалата на обществената структура. При нея се отделя разпадащ се продукт, който е погълнал неимоверно голямо количество обществена енергия, но който не може да се използва за нов градеж, понеже идеите са мутирали и са преминали в непознато състояние, различно от първоначалния замисъл.
Асимилацията и дисимилацията са взаимно противоположни, но неразделно свързани. Асимилацията се съпровожда със засилване на дискриминационните процеси, които пък усилват асимилационните.
Пример за връзката между тези два процеса са опитите на управляващите (независимо кои са те) да дадат начален старт на растеж на благоденствие на обществото и размножаването на вариантите за постигането му, което веднага поражда засилване на разграждането му по различни пътища и без подбор на средствата за постигане на целите.
Въпреки че двата процеса са неразделно свързани, те избягват да изпадат в състояние на "уравновесяване на кантара" - т.е. намирането на баланс в исканията, вижданията и разбиранията на различните групи.
Така в период на наченки на заздравяване на обществото се наблюдава значинелна интензивност на двата процеса, като в българските политически условия винаги дисимилацията е взимала връх.
Точно и поради тези причини нашият български преход не е свършил, поради осезаемия факт, че той никога не е започвал.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Wall Street реши да обърне временно гръб на технологичните акции
Google инвестира 5,5 млрд. евро в Германия
Производителят на умни пръстени Oura очаква близо 2 млрд. долара приходи за 2026 г.
Microsoft ще инвестира 10 млрд. долара в AI център за данни в Португалия
Защо Бил Гейтс смята, че човечеството няма да загине от климатични промени
Кадър на деня за 11 ноември
Пет билки за силна имунна система
Рецепта за пилешки кебап с подправки по турски
Какъв чай да пием за сияйна кожа и растеж на косата
Детските градини да станат платени само за лятото в София предлага общината
Късна емисия
Майкъл Джексън пише история в музиката 16 години след смъртта си
Мачовете и спортът по телевизията, днес 12 ноември
Уволниха човека, трансферирал Лука Дончич в ЛА Лейкърс
Поп звезда открадна шоуто на Суперкласико в Аржентина + СНИМКИ
Как легендата Бобан привлече български талант в Хърватия
Преди 33 години Стоичков блести за Барса
Момченцето от Казанлък, което шамароса Левски и възроди ЦСКА
Дневен хороскоп за 12 ноември, сряда
Зимен хороскоп за всяка зодия
Милена Милотинова: Фолклорът е магия, която ни събира, където и да сме по света
Вълшебен компрес с рициново масло помага при перименопауза
Салата с риба тон и бял боб
Поверия за Свети Мина
Никола Цолов дебютира във Формула 2 още тази година
ВМА отстрани от работа лекаря, прегазил куче в София
Юноша на Черно море-Елит е на 1/4-финал в Бахрейн
Компенсират ни с пари, хотел и храна за закъснение на влака
Отказаха на Ратко Младич временно освобождаване
Румен Радев наложи ново вето
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Наблюдаваме пика на метеорния поток Северни Тауриди
Изстрелват New Glenn на Blue Origin на 12 ноември
След мощно изригване на Слънцето: Очаква се силна магнитна буря на 12 ноември
Китай подготвя тестови полети на Long March-10 за пилотирана мисия до Луната