С водосвет бе открит на 15 май 2025 г. в двора на МБАЛ Уни Хоспитал в Панагюрище Циклотронен комплекс за производство на радиофармацевтици, предназначени за диагностика и лечение в онкологията.
Идеята и реализацията на проекта е благодарение съоснователите на Българска радиофармацевтична компания ООД – Ивайло Батинков (изпълнителен директор на „Топ Хоспитал Сървис“ ЕАД) и Димитър Цоцорков (управител на „Дивела Инвестмънтс“ ООД и председател на Надзорния съвет на Асарел Медет АД). Тяхната инвестиция само в циклотрона – производство на Дженерал Електрик Хелткеър – е 10 милиона евро. Съоръжението е изградено и готово за експлоатация за рекордните 10 месеца. „Това е най-бързото реализиране на такъв проект“, подчерта Саймън Макгуайър – генерален мениджър на Дженерал Електрик Хелткеър за зона Северна Европа. Главен изпълнител на проекта е Главболгарстрой Пловдив АД.
„Това беше гола поляна, когато на 21 юни 2024 г. направихме първата копка. С общи усилия се справихме да построим Циклотронния комплекс само за 10 месеца. Благодаря на всички, които участваха в процеса. През септември очакваме всички необходими сертификати от Агенцията за ядрено регулиране, Изпълнителната агенция по лекарствата и др., за да произведем първите дози радиофармацевтици“, сподели Ивайло Батинков, изпълнителен директор на „Топ Хоспитал Сървис“ ЕАД.
„Ние от Асарел Медет и свързаните компании продължаваме стратегията за устойчиво развитие на региона, продължавайки делото на проф. Лъчезар Цоцорков. Продължаваме да реализираме проекти, които са не само икономически изгодни, но и помагат на обществото в областта на здравеопазването, културата, образованието и спорта“, подчерта Димитър Цоцорков – другият двигател на проекта Циклотронен комплекс.
„Откриването на новия Циклотронен комплекс в Панагюрище е събитие не само за местната общност, но и за цялата страна. Сигурен съм, че този високотехнологичен център ще бъде средище на иновации и научен прогрес, че ще привлича млади специалисти и ще работи в полза на обществото и науката“, заяви на церемонията управителят на МБАЛ Уни Хоспитал д-р Цветолюб Митев.
„Това е мащабна инвестиция, която разширява палитрата от радиофармацевтици, необходими за диагностика и за лечение в онкологията. Оттук може да се направи бърза доставка на радиофармацевтици до всички 15 ПЕТ-скенера в страната, което е в услуга на българския пациент“, подчерта д-р Соня Русева – специалист по нуклеарна медицина в Онкологичния център на МБАЛ Уни Хоспитал.
„Горд съм, че с откриването на най-модерния циклотрон на Балканите нашият град се превръща в носител на бъдещето и заема водещо място на медицинската карта на България“, каза кметът на Панагюрище Желязко Гагов.
„В рамките на десет месеца успяхме да реализираме един технологично сложен и значим проект. Благодарни сме на възложителя за доверието и конструктивното партньорство. Чрез съвместни усилия изградихме високоспециализиран комплекс от съоръжения, който отговаря на най-високите стандарти за качество, безопасност и функционалност.
За нас беше чест да бъдем част от изграждането му и пожелаваме успех на екипа, който ще го експлоатира“ обясни Светослав Любомиров – член на Надзорния съвет на Главболгарстрой Холдинг и изпълнителен директор на Главболгарстрой Интернешънъл.
Гостите на откриването разгледаха комплекса и имаха шанса да са сред малцината влезли в бункера на циклотрона със стени с дебелина 2,4 метра, преди да бъде затворен и апаратурата заработи.
На брифинг за журналистите техническите характеристики на циклотрона обясни Добромир Вулов - мениджър „Бизнес развитие“ на „Българска радиофармацевтична компания“ ООД: „Циклотронът ускорява частици чрез два магнита, които си сменят поляритета за части от секундата. Когато електронът достигне необходимата скорост, се насочва към фино графитно фолио. Минавайки през него електронът става положително зареден и се насочва към течни мишени с обогатена вода с 18 атома кислород. Така се превръща в радиоактивен изотопа флуор 18. Оттам се изпраща до синтезните линии и автоматично се синтезира радиофармацевтик. След това се дозира в индивидуални флакони. Производството трае 2 – 3 часа, флаконите се поставят в оловен сандък и с хладилен транспорт може да стигнат за три часа до всяка точка на страната, където има ПЕТ-скенер.
Циклотронът може да произвежда до четири партиди радиофармацевтици на ден, като две партиди са напълно достатъчни за нуждите на България. Останалите може да се изнасят. Радиофармацевтиците, които можем да произвеждаме, са FDG 18 за откриване на туморни клетки в цялото тяло; Въглерод 11 за диагностика на алцхаймер и паркинсон; Кислород 15 за изследване на сърцето“.
„Притежавате върховата технология на всички циклотрони. Добавката за работа с твърди мишени е технология на бъдещето, с която вие разполагате днес. Производството на циклотрона може да се разшири веднага щом се създаде нова молекула и се пусне на пазара“, обясни Саймън Макгуайър - Генерален мениджър на Дженерал Електрик Хелткеър за зона Северна Европа.
Ивайло Батинков разясни, че идва времето на тераностиката – откриването на раковите клетки и тяхното третиране с моноклонални антитела. „Моноклоналните антитела се свързват със заредени частици и се прицелват в туморните клетки, за да ги унищожат. Вече съществува лутеций, който лекува рак на простатата в напреднал стадий. Предстои да се пуснат в клиничната практика радиофармацевтици, които лекуват рак на гърдата, на белия дроб и на дебелото черво. Тогава българските пациенти ще могат да получат най-доброто лечение в собствената си страна“, подчерта г-н Батинков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.