IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще доведе ли птичият грип до следващата пандемия?

Броят на потвърдените диагнози винаги е много по-малък от действителния брой заболели

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Учените изразяват все по-голяма загриженост за епидемията от птичи грип, която се разпространява по планетата от месеци, без да привлича особено внимание, и според експертите може да достигне пандемични размери, съобщава ВВС.

В същото време изследователите на инфекциозните болести напомнят, че броят на потвърдените диагнози винаги е много по-малък от действителния брой заболели – и е възможно САЩ вече да са преминали точката, отвъд която началото на нова пандемия е само въпрос на време.

Става дума за силно заразния щам H5N1 на птичия грип, който вече е достигнал всички континенти с изключение на Австралазия (понякога така се нарича Тихият океан – от Нова Гвинея до Нова Зеландия с всички околни острови). Заразата е диагностицирана дори при пингвини в Антарктида и камили в Близкия изток.

По данни на Министерството на земеделието на САЩ (USDA), заразени с грип птици са открити във всички 50 американски щата – както във ферми, така и в дивата природа. Освен това инфекцията вече се е разпространила извън рамките на птицефермите, като е засегнала около 1000 стада млечни крави. Здравните служители са преброили най-малко 70 случая на заразяване на хора с птичия вирус. Един от заболелите е починал.

Според Кейтлин Ривърс, която преподава епидемиология в Училището по обществено здраве „Блумбърг“ към университета „Джон Хопкинс“, съществува теория, че ключовите моменти, в които разпространението на вируса е можело да бъде спряно, вече са пропуснати. И всичко това – заради действията на властите, първо на администрацията на Байдън, а сега на екипа на Тръмп, който я замени.

Например, в различните щати има различни правила за внос и износ на животни.

„Птичият грип не е някакъв временен проблем. Преди съществуваше погрешното убеждение, че болестта ще изчезне от само себе си. Сега се осъзнава, че това е сериозен проблем, който трябва да бъде контролиран. Основният приоритет днес е диагностиката. Трябва да следим внимателно случаите при хората, за да видим докъде стига мутацията на вируса – оттам идва основната заплаха“, обяснява Ривърс.

Ще доведе ли птичият грип до следващата пандемия?

Епидемиолозите са сериозно обезпокоени, че дори САЩ – да не говорим за далеч по-малко богатите страни – не са достатъчно подготвени за подобно развитие.

„Ако дадем на вируса достатъчно възможности да еволюира непрекъснато, постепенно адаптирайки се да заразява други бозайници, сегашното огнище сред животните в САЩ може да се окаже спусък за нова пандемия. За хората H5N1 е много опасен вирус, знаем много добре от историята“, уверява Камран Хан, професор по медицина в университета в Торонто.

От ноември 2003 г. насам Световната здравна организация (СЗО) е регистрирала повече от 700 случая на заразяване с H5N1 при хора, предимно в 15 държави. Най-много диагнози са потвърдени при жителите на Виетнам, Египет и Индонезия.

Така че птичият грип не е някакъв нов проблем, но сега учените са загрижени за него по три основни причини:

  • Първоогромният брой заразени видове бозайници (поне 70, според ООН) – от различни селскостопански животни във фермите до домашни и диви животни.
  • Второ заразата се разпространява особено бързо чрез стадата млечни крави, които са в много по-близък контакт с хората.
  • На трето място в областта на общественото здраве работата на новата администрация на Тръмп предизвика доста голяма бъркотия: специалистите по инфекциозни болести бяха съкратени едновременно от няколко държавни агенции, което доведе до отмяна на задължителните тестове за птичи грип.

А засиленият контрол върху чуждестранните работници (включително заетите в селското стопанство) накара много нелегални мигранти да се въздържат от тестове от страх от евентуална депортация.

Може ли птичият грип да се предаде на хората?

Пандемичният потенциал на заболяване, предадено на хората от животни (т.нар. зоонозни заболявания), се определя строго от това дали то може да се предава от човек на човек. Доколкото ни е известно, птичият грип все още не прави това.

По данни на Световната организация за здравеопазване на животните (СОЗЖ), през април е имало 59 огнища на птичи грип при домашни птици, както и 44 огнища при други птици и бозайници в Северна и Южна Америка, Азия и Европа.

От декември 2024 г. насам са докладвани и случаи на заразяване с H5N1 при хора. Те са регистрирани в САЩ, Обединеното кралство, Индия, Мексико, Камбоджа и Виетнам.

В продължение на десетилетия птичият грип остава вирус, засягащ предимно птиците, като само в много редки случаи причинява проблеми при хората. Сега обаче инфекцията преминава междувидовите бариери все по-често и за много по-кратки периоди от време.

„От биологична гледна точка това са огромни скокове между видовете – не става дума само за преминаване от патици към гълъби. Вероятността вирусът да продължи да еволюира и да се превърне в заплаха за хората се увеличава с всеки изминал ден, казва професор Ривърс.

Ривърс предупреждава, че ако вирусът не бъде овладян, трябва да сме готови за „внезапно обновяване на щама“.

„Този вирус като цяло е известен със способността си да се променя и адаптира. А медиците отдавна се опасяват, че колкото по-дълго циркулира една инфекция, толкова повече начини има да се адаптира. Тя е като постепенно набираща скорост“, обяснява тя.

Държавните граници не са пречка за птиците, затова учените се опасяват, че разпространението на болестта само ще се ускори с настъпването на пролетния миграционен сезон.

Има ли ваксина срещу птичия грип?

Ваксинацията на селскостопанските животни е обект на горещи дискусии. Фермерите, на които се налага да унищожават болни стада, биха се радвали вместо това да ваксинират птици (от гъски до пилета), но това далеч не е лесно.

Ефективната масова ваксинация на птиците е трудна: ваксината свършва бързо, а някои ферми остават само частично ваксинирани, което може да доведе само до развиване на резистентност на патогена към птичия имунитет, обяснява д-р Мунир Икбал, ръководител на групата по птичи грип и нюкасълска болест в британския институт „Пирбрайт“.

„Във Франция, например, започнаха да ваксинират патиците и нивото на инфекцията веднага спадна драстично. Циркулацията на вируса е отслабнала, но той действа на регионално ниво“, казва той.

Европейският съюз изготвя насоки, за да може всяка страна да се ваксинира сама. Въпреки това, дори ваксинирана и на пръв поглед напълно здрава птица може да се окаже носител на активен вирус и да го предаде обратно на популацията на дивите птици.

Властите в САЩ отдавна се противопоставят на ваксинирането на домашните птици, тъй като се опасяват, че въвеждането на ваксини в хранителната верига на страната може да доведе до забрана на износа на животински продукти от САЩ. Неотдавна обаче Министерството на земеделието на САЩ (USDA) се съгласи да разреши използването на актуализирана ваксина за защита на домашните птици от H5N1.

Трябва ли хората да се ваксинират?

За всеки случай всички публични институции в САЩ и няколко други държави са се снабдили с повече от един милион дози ваксина срещу птичи грип за населението си.

Тези ваксини ще се използват само във високорискова среда, което означава, че са предназначени само за работници, които са в близък контакт с животни. Ако този вирус наистина доведе до пандемия, именно този щам ще бъде използван за разработване на нова ваксина и масовото ѝ производство. Разполагаме с някои ваксини, които може и да не са съвършени, но в ранните етапи на пандемията би трябвало да осигурят поне някакво ниво на имунитет“, обяснява д-р Хан, цитиран от БГНЕС.

Създаването на производство ще отнеме време, но съществуващите запаси биха могли да бъдат временно решение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата