Руски дипломат предупреди днес Израел да не приема закон, която официално ще обяви за геноцид масовия глад в Съветска Украйна през 1932-33 г., отнел живота на милиони хора, предаде Ройтерс
"Сега не е подходящ момент за обсъждане на такъв закон", каза по армейското радио Леонид Фролов, заместник-посланик на Русия в Израел. "Това ще бъде лошо. Това ще бъде погрешен ход", подчерта той.
Става дума за законопроект, внесен в Кнесета от депутата Акрам Хасон от центристка партия, която участва в коалиционното правителство на премиера Бенямин Нетаняху. В текста на проекта се предвижда 6 декември да бъде обявен в Израел за Ден на възпоминание за украинския геноцид.
Депутатът Хасон казва, че преди да подготви проектозакона, в продължение на три месеца е пребивавал в Украйна, за да проучва въпроса.
Т.нар. голодомор в Украйна, в който към 10 милиона човека измират от глад, се отричаше от съветските власти десетилетия наред. През 2016 г. парламентът на Украйна прие резолюция, в която призова страните по света да признаят голодомора за геноцид.
Това разгневи властите в Русия, припомни Ройтерс. Според Киев 17 държави, осем от които са бивши съветски републики или бивши съветски сателити, са признали голодомора за геноцид.
ТАСС цитира изявление на руското посолство в Израел, в което се изказва "съжаление", че в Кнесета е внесен законопроект, който "изопачава историята". Посолството обяснява, че "гладът, предизвикан от голямото засушаване и принудителната колективизация в началото на 30-те години на миналия век" е засегнал не само Украйна, а също Беларус, Казахстан, Поволжието, Северен Кавказ, Западен Сибир и Южен Урал.
Според изявлението броят на загиналите се оценява "от 2 до 8 милиона" и това е трагедия за много съветски народи и голяма хуманитарна катастрофа в цялата страна. "Затова представянето на тези събития като преднамерена политика за унищожаването на украинската нация противоречи на историческите факти и представлява цинична спекулация с паметта на милионите жертви по политически причини". (БТА)

Силният технологичен сектор окрили щатските индекси
Берлин: Украйна и Германия са стратегически партньори в отбраната
Microsoft очаква възвръщаемост от 92 млрд. долара от своята инвестиция в OpenAI
Радев връща Людмила Петкова и Росица Велкова като зам.-министри на финансите
Кадър на деня за 11 май
Как управляващите предлагат да овладеят ръста на цените?
Аварийно кацане в Атина след сигнал за пожар в самолет
Астрономи се доближават до разгадаването на голяма космическа мистерия
Късна емисия
Кабинетът "Радев" в битка за доверие на фона на еврото, реформите и инфлацията
Рецепта за домашна лимонада
Илияна Йотова: Шумен е ключ към българската държавност
Римското дерби, Милан, Юве, Наполи и Комо по едно и също време в неделя на обяд
Провал! Наполи загуби от Болоня и все още трепери за Шампионската лига
Черно море и Локо Пловдив в директен сблъсък за Европа
Еуфория в Русе! Дунав се завърна в елита на България
В Арсенал вече мислят за титлата
Вальо Илиев обяви какво ще е бъдещето на ЦСКА
"Летни искри и опасни игри" от Кат Сингълтън
Пухкави милинки със сирене
Какво се прави на Спасовска задушница
Дневен хороскоп за 12 май, вторник
Поверия за 12 май – Герман Градушкар
Три топ хардкор банди откриват лятната сцена в Борисовата градина
Черно море Тича изпусна да изравни серията в нова драма в Ботевград
Експерт: Родното Черноморие е с около 15% по-евтино от Гърция и Турция
Украйна: Готови сме за среща на Зеленски с Путин
Мъж загина след падане от високо в София
Тръмп: Примирието с Иран е на изкуствено дишане
Реал (Мадрид) взе решение за новия треньор, плаща 6 милиона за правата му
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена