IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Европейската комисия никога не е била против "Южен поток"!

Той обаче не е стратегически приоритет за Европа, призна Георгиева

Кристалина Георгиева на първата копкап на проект "Детска къща" Снимка, Булфото

Кристалина Георгиева на първата копкап на проект "Детска къща" Снимка, Булфото

Европейската комисия (ЕК) никога не е била против "Южен поток", но иска да види проекта в контекста на енергиен съюз. Това коментира пред журналисти еврокомисарят по бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева, която заедно със столичния кмет Йорданка Фандъкова направи първа копка на проект "Детска къща" на фондацията "За нашите деца".

ЕК е отворена към това "Южен поток" да се реализира, каза Георгиева, цитирана от БТА. Вчера премиерът Бойко Борисов заяви, че България ще издаде необходимите разрешителни за проекта и ще продължи подготвителните дейности по реализацията на проекта.

По думите на Георгиева той не е стратегически приоритет поради това, че най-важните проекти от европейска гледна точка са тези, които диверсифицират и източника, и направлението.

По повод на информацията, че Русия е готова да подкрепи проект за газов хъб, вместо "Южен поток", еврокомисарят заяви, че когато има нещо подготвено, написано и предложено, комисията ще го обсъди.

Идеята на правителството е да бъде изграден такъв разпределителен център край Варна - там, където трябва да
 излезе тръбата от морската част на газопровода „Южен поток“. Вчера българският енергиен министър Теменужка Петкова обсъди идеята с руския си колега Александър Новак.

Еврокомисарят посочи, че в програмата на комисията е залегнало това да има силна Европа от енергийна гледна точка и желание да се интегрират повече националните икономики.

ЕК има пълното разбиране за това, че България има очаквания да играе роля в тази енергийна политика, която отговаря на нашето географско положение, посочи Кристалина Георгиева.

По думите й това, което е решено, е да се подготви план за Югоизточна Европа, който в новите условия да даде най-добрите възможности за региона.

„Тук говорим не само за газ, но и за всички други форми на енергетиката в нейната цялост. Предложения, които идват от страните-членки, включително от България, имат място в един нов поглед, един нов прочит, и ще бъдат взети под внимание”, каза още вицепремиерът на ЕК.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата