МВР трябва да се реформира, но орязването или намалението на заплати не е реформа. Това обясни в ефира на телевизия Bulgarian ON AIR проф. Николай Радулов, бивш главен секретар на МВР и експерт по сигурността.
В публичното пространство се твърди, че полицаите получават привилегии, но това не е така, смята Радулов. За това, че полицаите на произвеждат качествен продукт си има своето обяснение, каза той.
"Голямата претрупаност, лошото управление, многото мъртви бройки", изброи експертът. Официално е, че мъртвите души са твърде много, дори да си припомним статистиката на Bloomberg, че преди време в МВР са работили 54 000 души, но 27 000 от тях са били полицаи - тази цифра показва, че има много хора в системата, които не са реално полицаи, допълни Радулов.
Реформа задължително трябва да се направи - същността на ведомството е такава, че непрекъснато трябва да се променя. "То се бори с престъпността, която е много подвижна. Отделните структури на МВР трябва гъвкаво да реагират и да се променят", обобщи бившият главен секретар на МВР.
По думите му тези промени трябва да бъдат заложени в самия закон за МВР - да се дадат права на ръководителите на средно ниво гъвкаво да оперират със силите и средствата си.
Вътрешното министерство има сериозен проблем с качеството на управление, защото се твърди, че 26 години се реформира, а това не е така, смята експертът.
"През всички тези години периодично със смяната на ново правителство се сменя и управленският състав до средно управленско ниво, а понякога и по-надолу. През 1992 г.- 1994 г. министерството беше почти деполитизирано, но след тези години това се промени", припомни Радулов.
Затова управленците в МВР са все по-неопитни, с все по-малък стаж. За да се постигне стабилност, той предлага при смяна на управляващата партия да се сменя само екипът на министъра.
"Не бих казал, че е имало момент МВР да се доближава до желания модел. През годините на прехода се направиха много промени към добро като например стремежът да се изкарат всички дейности, които не са свързани с обезпечаването на гражданската сигурност. През годините обаче особено в предизборната обстановка в партийните листи на всички партии пишеше, че се стремят към децентрализация на МВР, но това не се случваше всеки път и се стигаше към по-голяма централизация. Така че никога не сме доближавали до желания модел", припомни Радулов.
Експертът по сигурността също смята, че трябва да се вземат сериозни мерки за ограничаване на администрацията.
Целият разговор чуйте във видеото на Bulgarian ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.