Очаква се следващата седмица парламентарната група на "Атака" да внесе в Народното събрание законопроект за печата, научи БТА от партията.
Проектът предвижда регулаторен орган за печатните издания, подобен на Съвета за електронни медии. Законопроектът се подготвя от юристи на "Атака", в почти завършен вариант е, уточняват се детайли.
Помолен да коментира идеята за закон за печата, председателят на парламентарната комисия по гражданското общество и медии Иво Атанасов от левицата, каза за БТА, че това е ретроградна идея и е шокиран, че се предлага от наши съвременници. Подобна идея трябва да се пресича още в зародиш и все още имаме шанс да й се противопоставим, добави той.
Идеи за закон за печата е имало в най-мракобесните периоди, включително и на България - у нас първият закон за печата се въвежда от княз Батенберг през 1881 година, като до 1946 са били приети 20 подобни закона в нарушение на Търновската конституция, каза депутатът.
Парадоксът в случая е, че винаги искане за закон за печата е идвало от управляващите и сега това сигурно е световен прецедент такова искане да идва от опозицията, каза Атанасов.
Депутатът от НДСВ и заместник-председател на комисията по гражданското общество и медии Весела Драганова коментира, че закон за печата би ни върнал в други времена, които са безвъзвратно отминали и които много от нас не искат да си спомнят.
Депутатът от ДПС и заместник-председател на парламентарната комисия по гражданското общество и медии Рейхан Аблеким каза, че този въпрос не е дискутиран в ДПС, защото не стои на дневен ред пред движението. Той посочи, че има журналистически етичен кодекс. Ако някой смята, че е засегнат от публикации в медиите, държавата е създала механизми той да си потърси правата по съдебен ред, добави той.
Светослав Малинов от ДСБ каза, че регулирането на този тип отношения чрез специален закон създава изключително много рискове за свободата на печата и в този смисъл не е добро средство. Но ако целта е по някакъв начин да се създаде малко по-разумна и отговорна журналистика, то споделям целта, която обаче може да се постига с други средства, посочи той.
Според Йордан Бакалов от ОДС такъв закон не е необходим, защото има достатъчно контролиращи органи. Има съюз на издателите, има и етичен кодекс на журналистите, посочи той. В съда също могат да се завеждат дела за клевета, каза Бакалов и даде за пример спечелено от него такова дело.
Съпредседателят на ПГ на БНС Стефан Софиянски коментира от Брюксел, че е категорично против да има закон за печата. Аз се борих някога да има частен ефир, когато работихме в "Демокрация" искахме свобода на печата, сега не мога да приема такава метаморфоза, каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.