„Войската ни винаги е била стожер на държавността и на народа ни в най-тежки изпитания. Днес българите отдават заслужена почит на своите воини. На всички мъже и жени в пагони желая здраве и сили в тяхната високоотговорна мисия“. Това коментира пред журналисти президентът Румен Радев.
Той честити Гергьовден на всички българи и пожела здраве на имениците.
„Започнахме да свикваме с честата смяна на правителства, на парламенти, но точно в днешното време на кризи, войни и несигурност, не можем да си позволим да свикнем с неглижирането на българската армия. Процесите по модернизация и грижа за личния състав вървят твърде мудно“, заяви държавният глава.
„Помните, че ми отне свикването на няколко последователни Консултативни съвета за национална сигурност, за да се задвижи най-сетне процесът по модернизация“, посочи още той, цитиран от bTV.
Румен Радев поздрави Народното събрание, че е взело решение за повишаване на заплатите в армията, но определи мярката като закъсняла и недостатъчна.
"Необходим е цялостен пакет от мерки за връщане на привлекателността на военната професия. 2% от БВП за разходи за отбрана вече не са достатъчни. Повечето натовски държави се ориентират към над 2%, трябва по-голяма гъвкавост в разходването на ресурсите, хората да виждат в българската армия надежден щит за своята сигурност в рамките на колективна отбрана", допълни президентът.
"Имах сериозен разговор с г-н Главчев по време на назначаването му и честните избори са водещ критерий за работата на служебния кабинет. Очаквам правителството и ЦИК да организират честни избори, в това число и пресичане на купения и корпоративен вот", заяви още държавният глава.
"Бързото законодателство не винаги води до желания резултат" - така Румен Радев коментира промените в Закона за хазарта.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
"Булгартрансгаз" ще осигури необходимия природен газ за технологични нужди чрез търг
Крехкото примирие в Иран остава под натиск преди мирните преговори в Пакистан
Словакия се преориентира към боеприпаси в новата индустриална ера на Европа
Путин обяви 32-часово примирие за Великден, Зеленски потвъди, че ще го спазва
Dow Jones вече е на позитивна територия за 2026 г.
България повдигна въпроса за дерогацията за "Лукойл Нефтохим" пред САЩ
За България няма военна заплаха от Иран, увери заместник-министърът на отбраната
Смъртоносна хламидия заличава популациите на коали в Австралия
Рецепта от тефтера на баба: Печено агнешко с бира
Стилът на кралица Елизабет II: Живот, разказан чрез мода
efbet държи високо темпо: 100+ пункта за година
Гонзо призова за отстраняване на Кабаков заради ЦСКА!
Винченцо Италиано: Разочароващо!
Пак лош късмет. Спешна операция вади звезда от НБА от игра
Левски отказал умопомрачителна оферта за своя звезда
Аржентина уреди две контроли преди Мондиал 2026
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
11 признака, че неговото минало с властна майка, диктува любовния му живот
3 кето рецепти за Великден
Дневен хороскоп за 10 април, петък
Поверия за Разпети петък
625 американски войници кацат във Варна
На косъм: Огромен стълб падна на сантиметри от кола във Варна (СНИМКА)
С 11% по-скъпа трапеза посрещаме Великден тази година
Хороскоп за 11 април 2026
Акция: Започва специализирана операция на „Пътна полиция“
Виц на деня - 10 април
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната