Парламентът създаде временна комисия, която да провери за "данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов – идеолог на ПП "Величие", и изградения в с. Неофит Рилски, община Ветрино, комплекс "Исторически парк". Единствено предложение за председател бе Цвета Рангелова от "Възраждане", но след 2 гласувания тя не събра необходимите гласове. Позицията трябва да бъде определена от шефката на парламента Рая Назарян, стана ясно от изявление на председателстващата парламентарното заседание Росица Кирова.
Решението мина с гласуване точка по точка. За името - с 136 гласа "за", 17 "против" (11 от ДПС и 6 независими) и 8 "въздържали се". Финалният вот бе 143 "за", 17 "против" и двама "въздържали се".
Заради скандалите във "Величие" и разпада на парламентарната им група, "Възраждане" и ИТН решиха да внесат предложението им без корекции - и те били избрани от българския народ. Искра Михайлова от "Възраждане" обеща да са обективни и коректни, всеки да изрази позициите си и да се установят данните по казуса.
По-рано, по предложение на Александър Ненков от ГЕРБ парламентът удължи работното си време с точно тази точка.
Комисията ще се състои от 18 депутати, на паритетен принцип по трима от парламентарна група ще са в комисията. Ще работи месец и може да изслуша компетентните органи постъпвали ли са сигнали срещу дейността на парка и какви мерки са предприети.
Ивайло Митковски от ПП-ДБ посочи, че е важно да се разследва казуса. И заподозря, че има много въпросителни около финансирането на парламента и на самата партия "Величие", затова формацията ще подкрепи създаването на комисията.
Юлиана Матеева се обиди на твърдението, че хора от "Величие" са искали такава комисия, било направено от трима независими, които преди това били част от групата. "Омерзително е НС да се използва за разчистване на сметки", каза тя. И посочи, че не е акционер в парка, нито е адвокат на Михайлов. Било срамно НС да се занимава с подобни въпроси", каза новата депутатка.
Не превръщайте НС в разследващ орган, не това е неговата функция, призова Борислав Гуцанов от БСП. После уточни, че разследването може да се направи от съответните органи. Утре ще се внесе друга комисия, за една малка община, или нещо друго, каза той. Гуцанов обаче потвърди, че ако бъде съставена комисия, БСП ще участва в нея.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фоули, Rabobank: Има връщане към долара заради ескалацията
Защо е толкова важен Ормузкият проток за бъдещето на петрола?
МакНали, Rapidan Energy: Очаквам някаква форма на сухопътна атака в Иран
ЕК одобри 7,4 млн. евро спешна подкрепа за земеделските стопани в България
Месечната инфлация у нас през март се очаква да е 0,7%, а годишната - 3,9%
Български екип произвежда серийно автономни роботи и гледа към отбраната
Извънредно заседание на парламента за случая "Петрохан" и горивата
НАТО прехвана иранска ракета над Турция: Четвърти инцидент от началото на войната
ДПС сезира Сметната палата за несъвместимост на зам.-министъра Иван Анчев
Слави Трифонов към Йотова: Госпожо президент, много ще се срамувате
Бизнесът в протестна готовност: Настоява за спешни компенсации заради кризата (ВИДЕО)
България тресна Индонезия с дузпа и спечели турнира „FIFA Series 2026“
Анчелоти надъхва Италия: 100% ще се класира за Мондиал 2026
Швеция и Полша влизат в битка за Световното
Последно повикване за Северна Америка – Италия влиза в балканския ад
ЦСКА с важна новина за феновете
Томас Тухел не е разочарован от националите на Англия
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
Ясни са победителите във волейболната надпревара на „Ученическа купа Варна 2026“
Какво време ни очаква във вторник?
ТУ – Варна организира благотворителен базар за Великден
7,4 млн. евро отпуска ЕС за спешно подпомагане на земеделските стопани в България
Успех за родните гимнастички на Световната купа в София
Тихомълком: Служебният кабинет направи рокади в „Пристанище Варна“ ЕАД
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?