Ситуацията, създадена за руските туристи от Bulgaria Air, която отказа да превози от Варна и Бургас около 900 руснаци, не може да бъде оправдана с никакви финансови или каквито и да са други проблеми, заяви днес прессекретарят на Руския съюз на туристическата индустрия Ирина Тюрина.
Стотиците руски туристи станаха "заложници" на летище Бургас, след като от петък авиокомпанията Bulgaria Air отказа да извърши всички полети, резервирани от фирма “Алма тур”, обяви тя.
"Превозвачът отлично знае, че туристите са заплатили за полетите, иначе нямаше да стигнат до България. А демаршът, предприет от авиокомпанията в края на миналата седмица, е планиран шантаж и игра на нерви за стотици напълно невинни хора, които съзнателно и цинично бяха въвлечени в конфликта, за да се съберат парите от длъжника", каза Тюрина за Интерфакс-Туризъм.
"Няма съмнение, че акцията е била планирана. Bulgaria Air не спря неплатените полети нито в началото, нито в средата на лятото, а изпълнява полетите целия сезон, знаейки, че туристическите оператори плащат на „Алма тур“. А сега програмата е към края си, последните полети се изпълняват за сметка на предварително внесени депозити, тоест текущи плащания повече няма да има – няма какво да се чака. Точното време за шумен финал, за да се опитат да изстискат парите, получени от „Алма тур“ през лятото", каза още Тюрина.
Тя припомни, че Bulgaria Air не за първи път „демонстрира нечистоплътност“ и посочи като пример случаят от миналата година с новосибирската фирма „Акрис“.
От своя страна вестник „Российская газета“ пише под заглавие „Почивка до понеделник“, че не е известно колко ще продължи принудителният отпуск на руснаците, които не могат да излетят от Бургас и Варна заради спора между Bulgaria Air и „Алма тур“.
Изданието припомня, че скандалът избухна в петък, когато авиопревозвачът отмени три полета от Бургас и Варна за Москва и Санкт Петербург.
Решението беше обяснено с това, че туроператорът дължи 5 милиона долара и чартерите няма да се изпълняват, докато парите не бъдат платени. Компанията туроператор обаче твърдеше, че е платила навреме и сега е принуждавана втори път да плаща билетите, пише руското издание.
В резултат на последвалата масова отмяна на полети в събота вечерта на летищата във Варна и Бургас се натрупаха почти 1000 души, сред които и много деца.
Някои си купиха отново билети за връщане, но онези, които не разполагаха със средства, бяха принудени да останат в България. Чест прави на руските дипломати и собствениците на българските хотели, че всички руснаци безплатно бяха настанени в хотели и им Бяха раздадени вода и храна, пише още вестникът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона