IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ГЕРБ обмислят да провалят кворума и днес

Преглед на по-интересните теми от печата за петък, 13 юни

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

ГЕРБ обмислят и да провалят кворума и на днешното заседание на парламента, на което трябва да се гласува внесеният от тях, пети вот на недоверие срещу кабинета "Орешарски", пише "Труд". Дали депутатите на Бойко Борисов, който до 14 юни е в  САЩ заедно с депутата и бивш енергиен министър Делян Добрев, ще се регистрират в пленарната зала, зависи от поведението на "Атака".

Кабинетът няма да бърза с оставката, след като няма политическа воля за спешни предсрочни избори, обяви лидерът на БСП Сергей Станишев, цитиран от "Дума". По думите му отговорното отношение би било вотът да е в края на юли. Оставката на кабинета няма да е преди заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност /КСНС/ във вторник, поясни Станишев. Министрите са готови да работят отговорно, докато не се обяви служебно правителство, и това е редното и законното отношение, подчерта той.

ГЕРБ излезе с ултиматум към правителството - да подаде оставка най-късно във вторник, иначе депутатите на Бойко Борисов няма да стъпят в пленарната зала на Народното събрание. За тогава е насрочено заседанието на КСНС при президента Росен Плевнелиев, отбелязва "Сега".

В интервю за "24 часа" политологът Димитър Аврамов припомня: "Само преди 3 месеца БСП и ДПС ни уверяваха, че това правителство трябва да остане, защото прави много хубави неща. В момента и двете партии се надцакват кой ще захвърли правителството по-бързо. Това показва колко искрени са били преди. Единствената перспектива и мотивация за БСП и ДПС е била окопаването във властта на входа и на изхода на бюджета. Много е недостойно - първо г-н Местан хвърли кърпата и отвори вратата към предсрочни избори. А след това още по-недостойно г-н Станишев се опита да развали летния сезон, който е активен за бизнеса, и да вкара държавата в политическа нестабилност. Това не е поведение на държавни мъже, това е поведение на хора, загрижени за личната си и партийна перспектива."

"Станишев търси в коя европейска ниша да се спаси. Лидерът на ПЕС губи надежди за комисар, но може да се бори за висок пост в Европарламента", е заглавието по темата над анализа в "Сега".

Пред "24 часа" Н. Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан, посланик на Франция у нас, засяга темата за корупцията. По думите му случаят с изборното бюро в Ленкница, Полша, на границата с Германия, е озадачаващ. "Там е имало 231 записани и сто процента са гласували за ДПС. Няма нито един глас за друга партия, няма недействителна бюлетина. Как е възможно такъв резултат да се постигне честно? Нямам никакви доказателства, но никъде в демократичния свят такъв резултат не е възможен", категоричен е Кабан.

Трета седмица след евровота 11 партии не са махнали плакатите си, разлепени из София, показва провека на "Труд". Срокът за премахването на агитационните материали изтече една седмица след евроизборите.

Според водещата новина на "Стандарт" директорът на ЮНЕСКО Ирина Бокова може да се включи в борбата за нов генерален директор на ООН. Очаква се кабинетът "Орешарски" да я номинира, преди да подаде оставка. Вторият мандат на сегашния шеф на световната организация Бан Ки Мун изтича през 2016 г.

Националният статистически институт ще включи приходите от контрабанда, проституция и търговия с наркотици в брутния вътрешен продукт /БВП/ на България, анонсира на първа страница "Труд". Промяната е свързана с препоръка на Брюксел за подобряване на оценките за незаконни дейности, както и с изискване на Евростат за нова система за изчисляване на макроикономически показатели. Влиянието на нелегалните дейности върху БВП ще се преценява на базата на доклади на МВР, Европол и Интерпол и на информация от НАП и митниците.

На първа страница "Сега" допълва, че проституция, наркотици и контрабанда ще вдигат БВП от 1 септември, когато информацията за така наречените скрити дейности вече ще влиза в официалните данни на националната статистика за икономиката.

Десет милиарда евро могат да отидат в здравеопазването, ако се орежат чиновниците в министерствата, съветва от страниците на "Труд" професор Александър Чирков. Да вземем за пример Холандия, която има население от 16 млн. души, увеличава територията си, като носи земя от Латинска Америка, и сигурно е 30 пъти по-богата от нас. Тя има министерство на здравеопазването, което не е повече от 30 души. Нашето е от 230 чиновници, изтъква Чирков. В друго отношение - Холандия има само 80 депутати.

"На държава като нашата не са й нужни повече от 70 депутати. Да не говорим, че народните представители, министрите, висшите държавни служители и останалите чиновници в Холандия не ходят на работа с коли, а с велосипеди. Нямат също шофьори и секретарки. Ако с промени в конституцията намалим броя на народните представители, ако всички държавни структури се свият сериозно и останат чиновниците, които наистина са
необходими, а не постоянно да излизат навън и да пушат пред сградите, убеден съм, че от оптимизация ще спестим най-малко 10 млрд. евро", коментира Чирков.

В следващия месец светът ще е футбол, а всички погледи вече са насочени към 12-те стадиона в Бразилия, на които се играят мачовете от Мондиал 2014, отбелязва под глава "Новинар".

Народът изкупи телевизорите и бирата заради Световното първенство по футбол. Продажбите на телевизори са скочили двойно през последните две седмици, пише "Монитор". Хората масово търсят нови приемници за световното, включително и такива за излъчване в 3D, въпреки че официално в България никой не е обявил, че ще транслира подобен сигнал. Търговците отчитат, че в последно време се търсят все по-големи телевизори за домашно ползване, като най-често се купуват модели с диагонал 42 инча, които са на цена между 800 и 1500 лева.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата