Всеки гражданин на София може да снима колите, които са паркирали на тротоари, върху детски площадки и зелени площи и да алармира за нарушенията Столичния инспектора.
"Имаме уговорката със Столичната дирекция на вътрешните работи - КАТ, които ни обясниха, че трябва да има една панорамна снимка на мястото и една, на която се вижда регистрационният номер на автомобила, който е паркиран на забранена площ. Това ще е достатъчно основание, за да бъде глобен нарушителят", обясни пред т, пише "Труд" шефката на Столичния инспекторат Веска Георгиева.
Експерти са на мнение обаче, че има риск глоби да се налагат и при фотомонтажи, ако практиката със снимките проработи.
Преди седмица с поправки в Закона за движение по пътищата на първо четене депутатите решиха глобата за неправилно паркиране на тротоари, зелени площи и детски площадки да се увеличи 10 пъти - от 20 лв., колкото е сега, на 200 лв.
Шефката на Столичния инспекторат Веска Георгиева обяви, че е разпоредила след Великден да й представят справка с паркоместата във всички квартали на столицата. Според нея нещата трябва да вървят паралелно – да има санкции за нарушителите, които оставят колите си на тротоари и детски площадки, но същевременно да се решава и проблемът с паркоместата в града.
Георгиева се оплака, че неотдавна служители на инспектората са били нападнати и бити от шофьори, паркирали неправилно в София. Тя даде пример и с това, че в инспектората решили цяла седмица да вдигат колите по една и съща улица в центъра на столицата, за да видят дали има "възпитателен" ефект, но се оказало, че всеки ден идвали нови и нови нарушители.
Според наредбите за организирането на движението и за зелените площи в София да пишат глоби за неправилно паркиране имат право три различни институции.
Ако колата е на платното за движение, където паркирането е забранено - правомощия за налагане на глоба има СДВР-КАТ. Ако автомобилът е на тротоара - органите по контрол и наказание са СДВР-КАТ и Столичният инспекторат. Ако превозното средство е оставено в зелените площи, то право да глобят водача му имат инспекторатът и Центърът за градска мобилност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Собствениците на жилища за отдаване под наем във Великобритания напускат пазара
Всички получават шестици – унищожава ли изкуственият интелект стойността на дипломата?
IPO-то на SpaceX поставя цена на страха да не изпуснеш възможността
Волатилна седмица за пшеницата, медта остава фаворит на инвеститорите
Томас Петер Ебм: Инфлацията влияе драматично на болничните бюджети
„Индустриален холдинг България“ отчита тримесечна печалба въпреки спада на приходите
Черен дим над Свети Влас: Пожар в незаконно депо за боклуци
Съдът отхвърли жалба на "Капитолия" срещу Столичната община за спиране на демонтажа
Рецепта за щастлив живот на село: Задружни хора и съхранени традиции в Галата
SENSHI 31 на живо по Bulgaria ON AIR: Четирима българи в битка на Античния театър
Франко Неро пред Bulgaria ON AIR за славата, късмета и гостуването си в България
Обедна прогноза
Стилияна Николова грабна сребро в многобоя на Европейското във Варна
Атлетико здраво се бъзика с Барселона
УЕФА поряза сериозно сензацията Комо
Мондиал 2022: Лео Меси най-после стана световен шампион
Хванаха бивш английски национал надрусан зад волана
Мощна чистка: ЦСКА 1948 разкара трима ненужни
Седмична нумерологична прогноза за 1 – 7 юни
5 вкусни маринати за скара
3 поверия за Черешова задушница
Дневен хороскоп за 30 май, събота
Любовен хороскоп за 1 – 7 юни
Нумерологична прогноза за 30 май
Съдът нареди на НСО да отговори колко е струвала охраната на Пеевски
Пулев: Правителството намери решение на кризата с "Гражданска отговорност" на превозвачите
Илин Димитров: България иска да развива туризма си в четири сезона
Стилияна Николова влезе във финалната битка на многобоя на Европейското
Йотова за дефицита: Има много други държави, които са в ситуацията на България
Катастрофа затруднява движението край варненското село Слънчево
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
НАСА стартира нов проект за отглеждане на стволови клетки на борда на МКС
Има ли извънземни на екзопланетата K2-18b? Учени я сканираха за сигнали