Председателят на долната камара на руския парламент - Държавната дума, Вячеслав Володин, каза, че украински удари по територията на Русия със западни оръжия ще доведат до ядрена война и че руският отговор ще е твърд и с по-мощни оръжия, предаде Ройтерс.
По-рано вчера Европейският парламент прие резолюция, призоваваща да се позволи на Киев да нанася удари по цели на територията на Русия със западни оръжия.
Володин предупреди, че предложението на ЕП ще доведе до "световна война с използването на ядрено оръжие", пише БТА.
"Днес Европарламентът призова държавите от Европейския съюз да се отменят ограниченията за удари на Киев с далекобойни оръжия по територията на нашата страна, да се засили военната помощ за Украйна, а също така да се обяви набирането на средства от населението на Европа за нуждите на въоръжените сили на Украйна.
Това, за което призовава Европарламентът, ще доведе до световна война с използването на ядрено оръжие", написа Володин, цитиран от ТАСС, в канала си в "Телеграм".
Той добави, че европейците трябва да разберат, че на руските стратегически междуконтинентални балистични ракети РС-28 "Сармат", известни на Запад като "Сатана 2", са им достатъчни само 3 минути и 20 секунди, за да стигнат до Страсбург.
Руският президент Владимир Путин заяви, че тази година Русия е предвидила десетократно увеличаване на производството си на дронове - до близо 1,4 милиона бройки, за да си гарантира победата в Украйна, предаде Ройтерс.
"Общо около 140 000 безпилотни летателни апарата от различни видове бяха доставени на въоръжените сили през 2023", каза Путин. "Тази година е планирано производството на дронове да бъде увеличено значително", по-конкретно близо 10 пъти, каза той.
"Който реагира по-бързо на тези потребности на бойното поле, печели", заяви Путин в Санкт Петербург на среща за развиване производството на дронове.
През февруари 2022 г. Русия нахлу в Украйна и оттогава стотици хиляди войници по силно укрепения 1000-километров фронт участват във войната, която до голяма степен се свежда до размяна на артилерийски огън и нанасяне на удари с дронове, отбелязва Ройтерс.
Както Русия, така и Украйна закупуват дронове от чужбина и увеличиха собственото си производство, за да постигнат редица цели, вариращи от унищожаване на артилерия и боеприпаси до поразяване на енергийна инфраструктура и бойни кораби. /Труд