Кариерните центрове са създадени по проекта и със съдействието на фирма Джоб Тайгър. Те ще започнат работа в началото на академичната година, уточни Раковска. Центровете ще са звеното, към което работодателите ще могат да се обръщат при търсенето на стажанти или млади специалисти.
Специалистите от проекта на американската агенция са обучили кариерните специалисти и са оказали методическа подкрепа. Университетите са предоставили помещения и специалисти. Всеки център се ръководи от академичен ръководител, посочен от Академичния съвет на висшето училище, каза още Раковска.
Работодателите ще могат да обявяват свободните позиции и на интернет-сайтовете на кариерните центрове, като това ще е безплатно, обясни и президентът на Джоб Тайгър Светлозар Петров.
Една от слабостите на университетите е, че нямат връзка с бизнеса, заяви председателят на Съвета на ректорите проф. Йорданка Кузманова. По думите й проектът е започнал в момента, когато висшите училища са решили да се обърнат към работодателите.
Първите центрове са открити в Нов български университет, в Стопанската академия в Свищов, в Русенския университет и в Аграрния университет в Пловдив.
По-късно в проекта са се включили Софийският университет, техническите университети във Варна и Габрово, Химикотехнологичният и металургичен университет, Югозападният университет в Благоевград, Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" и Икономическият университет във Варна.
Предстои изграждането на още седем центъра - в Университета за национално и световно стопанство, в Техническия университет, във Великотърновския университет, във Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив, във Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", във Висшето строително училище "Любен Каравелов" и в Шуменския университет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.