"Районните избирателни комисии, както и Централната избирателна комисия нямат правомощия да коригират установени от видеонаблюдението нарушения в протоколите", обяви зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева пред БНТ.
"Законодателят не предвиди възможност и право нито на РИК, нито на ЦИК , когато установят грешки в резултат на попълването на протоколите, да имат право да коригират протоколите на СИК", обясни пред БНТ Матева.
Тя припомни, че видеонаблюдението беше въведено с промени в Изборния кодекс от 2021 г. "Не са обсъждани промените на ИК с ЦИК, когато са приети последните промени в Изборния закон. ЦИК има предложения, които нито са разглеждани, нито са обсъждани", каза говорителят на ЦИК.
Попитана дали това са най-нечестните избори, тя посочи, че ЦИК не е давала такава оценка на изборите. "Нашата работа винаги е насочена към това винаги да бъдат организирани изборите по начин, по който всеки избирател да може да гласува и гласът му да бъде отчетен, така както изисква Изборният кодекс и да послужи за определяне на резултата", заяви тя.
Според нея може би видеонаблюдението е трябвало да има и дисциплиниращ ефект към членовете на СИК.
"За съжаление виждам, че изобщо не се притесняват да извършват нарушения на Изборният кодекс, някои граничещи с престъпления. Има санкция за нарушения на разпоредбите му – глоба", посочи Матева.
За казусът "Величие" Матева каза, че не смята , че това е опасно за доверието на избирателите към изборния процес. По думите й установяването на несъответствията в гласовете не означава , че те трябва да се пренасят механично.
"Но едва ли са само за "Величие". Съвсем е възможно да се балансират нещата, включително да се увеличи тази разлика, която е необходима на тази партия, за да влезе в парламента", коментира Матева.
Попитана дали има предложение видеозаписите да служат като основа на редакцията на протоколите при установени несъответствия Матева заяви: "Трябва да се обмисли много внимателно, защото при 11 626 секции с видеонаблюдение трябва да има физическо време да се прегледат записите. Ако те се преглеждат и служат за корекция, не могат да бъдат обявени резултатите за 4 дена, трябва да има време да бъдат прегледани протоколите и да бъдат коригирани".
"Единствено съдът може да коригира резултата или да го обяви за недействителен", каза още Матева. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.