България е на финалната права по пътя към еврото и вече активно участва в процеса на вземане на решения в Европейската централна банка (ЕЦБ). Това заяви в интервю управителят на Българската народна банка Димитър Радев.
„Участието като наблюдател в ЕЦБ ни дава много ценен опит още преди формалното присъединяване. Отблизо виждам как функционира процесът - задълбочено, аналитично и с визия за цялата европейска икономика“, подчерта Радев.
По думите му, най-голямото предизвикателство не е техническо, а обществено:
„Най-трудното е да осигуриш стабилност и предвидимост в среда на големи промени. По-голямото предизвикателство е доверието – хората трябва да знаят, че процесът е контролиран и ясен.“
Той увери, че подготовката върви по график – правната конвергенция е завършена, евробанкнотите вече са в трезорите на БНБ, а сеченето на българските евромонети е в ход.
„От първия ден ще има достатъчно евро за бизнеса и гражданите. Търговските банки ще бъдат предварително заредени, а чрез „Български пощи“ ще достигнем и до най-отдалечените райони“, каза управителят на БНБ.
Радев категорично отхвърли страховете, че България ще загуби паричния си суверенитет:
„Не става дума за загуба, а за трансформация. При валутния борд ние следваме политиката на ЕЦБ, но без право на глас. С еврото ще седим на масата, където се вземат решенията.“
Шефът на БНБ увери, че банковата система е стабилна и добре подготвена за промяната. „Не бива да забравяме – вече сме част от Банковия съюз. Най-големите банки са под директния надзор на ЕЦБ, а останалите – под този на БНБ, но в общ механизъм. Разполагаме с всички европейски инструменти за стабилност и защита.“
Най-осезаемата разлика за хората ще бъде удобството. „Няма да има нужда от обмен на валута, ще се пътува и пазарува в цялата еврозона със същите пари. Ако преходът се управлява добре и се следи за злоупотреби, ефектът върху цените ще е ограничен“, обясни Радев.
„България прави стратегическа крачка напред – от периферията към ядрото на Европейския съюз. Като гражданин го виждам и като символ – България вече е част от сърцето на Европа“, заяви управителят на БНБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
От Ferrari на върха до Tesla под натиск: големият автомобилен завой на 2025 г.
Кадър на деня за 3 януари
„Тенгиз“ – нефтеното сърце на Казахстан, което Chevron не иска да изпусне
Мадуро пише последната глава от историята на авторитаризма си над Венецуела
Как корейската козметика се превърна от модна тенденция в икономическа сила
Turkish Airlines ще изгради най-големия товарен терминал в света
Здравословна крем супа с броколи и шунка (РЕЦЕПТА)
Тенденциите в домашния дизайн за 2026 г.
Транспортираха едногодишно бебе от Сливен по въздух
Люк Литлър прегази съперника си и отново е световен шампион по дартс
Барса взе трудно каталунското дерби
Гриша Ганчев към Димитър Пенев: Маестро, преподавай в по-добрия свят
И Кюстендилеца плаче за Пената: Фенове на ЦСКА почетоха легендата + СНИМКИ
Виляреал вече е трета сила в Испания
Арсенал изяде "черешките" и марширува към титлата
Дневен хороскоп за 4 януари, неделя
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Рецепти за трапезата на Йордановден
Любовен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Трикове правят регистрационните номера на колите "невидими" за камерите за скорост
In memoriam: Незабравимите бисери на Димитър Пенев
Влизаме във варненския зоопарк само с карта
За първи път: Кукери прогониха злите сили във Велико Търново
Все млади хора са първите идентифицирани загинали при пожара в Швейцария
Какво време ни очаква в неделя?
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?
Тревога в Индонезия: Забелязва се повишена активност на вулкана Бур Ни Телонг