Министерството на образованието и науката не задължава училищата да събират помощи за сирийските бежанци, каза днес във Варна министър Анелия Клисарова по повод разпространената информация, че ведомството е разпратило писмо до регионалните инспекторати, с което се разпорежда събиране на средства и дрехи от децата в помощ на бежанците.
Писмото дава възможност за такива стъпки, за организация на нещата, но не налагазадължителни действия, посочи Клисарова, цитирана от БТА.
Писмото е било спуснато още на 1 октомври от министър Клисарова, но за него медиите съобщиха едва тези дни. Въпросното писмо не е огласено публично и предизвика най-различни спекулации.
Министърът каза, че до момента в имиграционните центрове е започнало обучението на 138 сирийски деца. В продължение на 6 месеца те ще учат български език, след което ще бъдат интегрирани в училищата.
Клисарова уточни, че министерството предоставя на центровете помагала и учебници за изучаване на езика. Тя допълни, че е потърсила и съдействие от катедрата по арабистика към Софийския университет.
До 15 ноември подготвяните промени в закона за професионалното образование и обучение ще бъдат готови и ще влязат в парламента, каза още Клисарова.
По думите й в проекта е предвидено въвеждане на кредитна система на обучение и на модулно обучение.
Дава се възможност и на бизнеса да се включи в подготовката на плановете за практиката на учениците, каза Клисарова.
Тя допълни, че учениците в професионалните гимназии няма да бъдат ощетени от гледна точка на общообразователната си подготовка. По думите й те също ще се явяват на матури и ще могат да кандидатстват във висши учебни заведения.
Бизнесът трябва да промени мисленето си и ако иска качествени служители и работници, да участва в подготовката им, каза министърът.
Тя посочи, че МОН води разговори в тази посока с Българската стопанска камара и Занаятчийската камара. По думите й в момента бизнесът усеща недостиг на шлосери, заварчици, асансьорни техници и специалисти за хранително-вкусовата промишленост.
В закона ще има регламентирани и защитени професии, допълни Клисарова. Според нея не е изключено те да бъдат регионално разпределени. Приемането на професията като защитена ще дава възможност за сформиране и финансиране на паралелки с по-малко деца от официално приетия брой.
Във Варна министър Клисарова днес откри Дни на професионалното образование по проект "Ученически практики". Инициативата се реализира в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен и Самоков. Целта е да се популяризира професионалното образование и да се осигури възможност за среща между представителите на бизнеса и образованието.
До момента в интернет страницата на проекта са се регистрирали 8 300 работодатели, 378 професионални гимназии и училища с професионални паралелки и 12 800 ученици. 11 500 младежи успешно са завършили 240 часова практика в реална работна среда. Работата на всеки ученик е подпомагана и наблюдавана от наставник, определен от работодателя, и учител от съответното учебно заведение.