Бреговете на Босфора са едни от най-красивите и предпочитани жилищни райони в Истанбул, но заради настоящите икономически проблеми в Турция много собственици са принудени да превърнат своите вили в пари. Около 60 от 600-е вили на брега на Босфора, наречени Yali, се продават в момента. Много от заинтересованите купувачи са богати араби, които разполагат с нужната сума за покупката на имотите. След реформата в законодателството те също така могат да получат и турски паспорт, когато купуват имот, пише в анализ за AFP Фуля Йозеркан.
Почти всички потенциални купувачи са богати араби от Катар и други държави от Персийския залив, твърдят местните брокери. Те се възползват от факта, че турската лира загуби сериозна част от стойността си от началото на годината.
"Със срива на лирата Истанбул се превърна в рай за хората от Залива, които и без това са с висока покупателна способност", казва Хамед Елхамиан от Anka-Invest. Те вярват, че ако лирата скоро поскъпне, техните инвестиции ще увеличат стойността си.
След специално постановление от септември чужденците вече могат да получат турски паспорт, ако купуват къщи и апартаменти на стойност над 250 000 долара. Преди правната реформа те трябваше да инвестират 1 млн. долара за тази цел. За иранците например турският паспорт прави пътуването до други държави много по-лесно. Въпреки това Айхан отбелязва, че за една Yali на Босфора са необходими значително по-високи суми.
„Невъзможно е да купим луксозен апартамент, да не говорим за Yali, за 250 000 долара", казва брокерът. За да купят някоя от по-големите вили, купувачите трябва да имат десетки милиони долари. За много араби вилите си струват цената, тъй като „имот на Босфора е символ на власт и е с неподправена красота", казва брокерът Пинар Айкчан Туна.
Традиционните дървени вили на Босфора, построени от Османския елит и богатите търговци като летни къщи през 19 век, са известни сред арабите заради редица романи и турски телевизионни сериали. Изключително успешната в Арабския свят сапунка "Ask-i-Memnu" (на български: "Забранена любов") също допринесе за славата на къщичките, тъй като той до голяма степен е сниман именно във вила на Босфора.