Заявявам, че имам българско самосъзнание и български произход. Това пише собственоръчно през 2004 г. настоящият македонски министър на енергетиката и български гражданин Саня Божиновска, предаде БГНЕС.
На 18 октомври т.г. Божиновска обяви тържествено, че "нито един гражданин на (Северна) Македония, придобил българско гражданство, не се чувства като българин". Тя твърди, че е подала документи за българско гражданство, както и десетки хиляди други македонци, само и единствено поради "икономически причини". Божиновска нарече процедурата "измама с документи, въведена от българската държава".
През октомври 2004 г., обаче, в декларация при кандидатстване за българско гражданство Божиновска посочва, че нейните майка и баща - Перо и Виолета са българи.
“Нито един гражданин на Македония не е подписал декларация, че се чувства като българин, тъй като това се прави от български адвокати, които взимат пари за посредничество”, пише Божиновска в неин пост във Фейсбук от 18 октомври.
Противно на твърденията ѝ, Божиновска, а не адвоката ѝ, лично подписва декларация, в която пише: "Заявявам, че имам българско национално съзнание и съм с български произход".
Така, преди две десетилетия един от най-приближените министри до премиера Християн Мицкоски показва своята убеденост, че има българска идентичност и корени.
В декларацията на Божиновска не е посочено основание „икономически причини“ или „работа в чужбина“, както тя твърди. Такива основания за гражданство не съществуват според българското законодателство.
Нещо повече, през 2004 г. България все още не е член на Европейския съюз.
Саня Божиновска добре е познавала процедурата, тъй като освен нейните майка и баща, нейният брат Даниел също е български гражданин.
Подобно на премиера Мицковски и вицепремиерът Александър Николовски, Божиновска е едно от лицата, които твърдят, че в Северна Македония има „няколко стотин българи“. В своя пост тя казва: „всъщност това го видяхме при преброяването в Македония (2021 г.) с изключително символичния брой преброени българи (3 504)“. В същото време, данните в България показват, че около 200 хиляди граждани на Северна Македония имат българско гражданство, придобито по силата на българския им произход. Това означава, че днес всеки пети етнически македонец има българско гражданство и има право на български паспорт.
Божиновска носи наказателна отговорност според българското законодателство, ако е подала неверни данни в подписаната от нея декларация.
Благодарение на българските си лични документи, Божиновска завършва висшето си икономическо образование в чешката столица Прага при преференциални условия, защото е гражданин на държава - член на Европейския съюз. По-късно тя успява да придобие и чешко гражданство заради дългогодишното си пребиваване в Чешката република - отново благодарение на българския си паспорт.
През 2023 г. Божиновска подава до българските институции и декларация за пребиване в чужбина (Чехия), като потвърждава работното си място - служител в местна фирма. Тя е работила на поста директор в хърватската компания "Руднап" като български гражданин. Това се потвърждава и от регистрация в Търговския съд в Загреб.
Освен като министър от най-тесния кръг на Мицкоски, български гражданин и собственик на имоти за над 1 млн. евро, Божиновска е известна със своите връзки с престъпния свят.
Собственикът на компанията „РУДНАП ГРУП“ Воин Лазаревич е с меко казано противоречива репутация и името му е в т.нар. „Панамски досиета“. Той е обвинен в множество престъпни схеми за десетки милиони евро, докато Божиновска управлява един от основните му бизнеси.
Саня Божиновска няколко пъти излъга многократно гражданите на Северна Македония, че вече не е български гражданин. Министърът в кабинета на Мицкоски е подала молба за отказ през септември м. г., но не е получила указ за освобождаване от гражданство.