СЕТА - споразумението между митовете и реалността

Протекционизмът вреди на икономиките, пише в анализ на ИПИ
19 фев 2017 10:22, Екип на Investor.bg
121
СЕТА - споразумението между митовете и реалността
Снимка: БТА

В сряда със значително мнозинство Европейският парламент одобри Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада, по-известно с английската си абревиатура СЕТА. Подобно на други инициативи, целящи смекчаването на бариерите пред свободната търговия, СЕТА също стана обект на разгорещен политически дебат, в това число и в българското политическо пространство – едни заклеймиха поддръжниците му като национални предатели, други възхвалиха ползите от споразумението и за двете страни, а двете най-големи партии включиха обсъждането му в предизборния си сблъсък.

Както често се случва в обсъждането на комплексни и обхватни документи, значителна част от аргументите, които обикалят публичното пространство, не отговарят на реалностите на споразумението или поне са силно преувеличени или изкривени. Тук ще обобщя най-често споделяните митове, които заобикалят СЕТА, пише Адриан Николов от ИПИ в свой анализ.

1) СЕТА ще наруши досегашните регулаторни стандарти за качество, изисквани за продажба на храни в Европейския съюз (или, СЕТА е задна вратичка за внос на ГМО в Европа).

Всъщност споразумението спазва всички стандарти, които в момента важат в ЕС и няма основание да се смята, че заради него ще бъдат намалявани или премахвани такива стандарти. Често се говори и за внос на третирано с хормони месо; СЕТА обаче не разрешава такъв внос. Споразумението гарантира и защитата на множество от така наречените "географски обозначения" - местни специалитети, например сиренето „Рокфор” или оцет от Модена, чиито наименования не могат да бъдат ползвани за продукти, които не отговарят на произхода и установените им методи на производство. Иначе казано, в близко бъдеще няма да се продава шампанско, произведено във Ванкувър.

Споразумението спазва и наличните ценови ограничения на ЕС за продукти като яйца и пилешко месо и предвижда ограничени квоти за "чувствителни" стоки като телешко месо и сладка царевица. Предвижда се създаване на сертификационни системи в сфери, в които такива в момента не съществуват, както и признаването на съществуващи сертификати, които спазват изискванията и на двете страни.

2) Отпадането на търговските бариери ще залее европейския пазар с евтини стоки, което ще вреди на местния, европейски бизнес.

Риск от такъв развой, разбира се, съществува, но подобни възможности се създават при всяко елиминиране на търговски бариери. Въпреки това, историята на предишни споразумения сочи обратното – навлизането на нови стоки на европейския пазар по-вероятно ще подейства като стимул за европейските производители да подобрят качеството на продуктите си и да ги предлагат на по-конкурентни цени. Освен това европейските фирми вече работят в достатъчно голям и силно конкурентен пазар, какъвто е самият отворен европейски пазар. Отделно, ЕС има дългогодишна традиция да поддържа и субсидира сектори, които смята за ключови или неконкурентни – традиция, която надали ще бъде прекъсната в близко бъдеще и създава допълнителна гаранция за "заплашените" сектори.

Този аргумент пропуска и обстоятелството, че споразумението е двустранно – иначе казано, възможностите, които се създават за канадския бизнес в Европа, се откриват и пред европейския на канадския пазар, което би му позволило да достигне много по-лесно един нов и голям пазар.

3) СЕТА ще доведе до либерализация и приватизация на публични услуги в Европа.

Това твърдение е напълно невярно. Публичните услуги като здравеопазване, образование или водоснабдяване са извън обсега на търговското споразумение, а решенията кой да ги предоставя остават прерогатив на правителствата на страните членки. На практика СЕТА с нищо не променя настоящите регламенти, касаещи предоставянето на публичните услуги.

4) Създаването на система от инвестиционни съдилища (investmentcourt system,  ICS) ще позволи на големите корпорации да заобикалят националното право.

Притесненията по отношение на създаването на независими съдилища биха били основателни, само ако приемем, че преди CETA националните правни системи са единствените, които решават казуси, касаещи фирми в техните държави. Настоящата практика обаче сочи, че често казуси, които касаят повече от една юрисдикция или действията на мултинационални фирми биват решавани от арбитражни съдилища, тъй че СЕТА не въвежда нищо ново.

ICS за сметка на това предполага публичност и контрол над съдебната процедура, а дори и достъп на неправителствени организации и профсъюзи. Според Европейската комисия (ЕК), целта на ICS е предимно да може бързо и ефективно да решава спорове, възникнали около инвестиционни действия по силата на споразумението, но няма да се занимава с никакви казуси, които не са свързани пряко със СЕТА.

5) Споразумението не подлежи на демократичен контрол.

Много от опонентите на СЕТА изтъкват, че не е вземано демократично решение за сключването му, а премахването на търговските бариери е проблем, който касае пряко всички граждани на ЕС и като такъв следва да бъде решен "по демократичен начин".

Въпреки че според оценката на ЕК сключването на СЕТА е сред нейните компетенции като споразумение, което касае политиката на външна търговия, то беше одобрено от Европейския парламент (който е относително представителната демократична институция на европейските граждани) и ще бъде подложено на одобрение от парламентите на страните членки (които са представителните национални демократични институции). Единственият подход, който би дал на споразумението по-висока демократична легитимност, би бил паневропейски референдум, какъвто досега не е свикван по какъвто и да било въпрос, а и няма изгледи това да се случи в близо бъдеще.

Сред останалите аргументи против сключването на СЕТА са твърдения, че то не включва достатъчно защита на околната среда, правата на работниците, малките фирми. Няма как да се очаква обаче, че едно споразумение, което касае най-вече премахването на търговските бариери, ще се занимава с всички тези въпроси; те са обект на националните правителства на страните членки, от които зависи какви регулации ще въвеждат.

Като цяло, дезинформацията, която заобикаля дебата около СЕТА, е изобилна, като „аргументите” срещу споразумението се припокриват с опорните точки срещу доскоро обсъжданото споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ, TTIP. Предизборната обстановка в България по никакъв начин не помага, като е видно желанието на опоненти на свободната търговия да трупат политически капитал на гребена на антиглобалистки и протекционистки настроения. А икономическата история е проста и еднозначна – протекционизмът вреди на икономиките, свободната търговия пази мира и увеличава благосъстоянието. Какво неясно има в това?

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още по темата: канадаесСЕТА
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
8
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе, то и влизането в ЕС беше като в страната на чудесата, но се оказа твърдо приземяване в реалността. Та и за СЕТА - ако беше толкова добре, нямаше да се налага толкова дълго и пространно да ни агитират! Може и да е добре, но за Германия и още 1-2 страни, но за нас ще бъде още една грешка под натиск!
24
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
2) Отпадането на търговските бариери ще залее европейския пазар с евтини стоки, което ще вреди на местния, европейски бизнес.------че то и сега пазарът в България е залят с евтини китайски стоки.фермерите реват че ги цакат с внос на евтини домати и изливат млякото пред парламента.в тази държава си прецакан отвсякъде и без СЕТА.
23
6
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В близко бъдеще очаквам ЕП да забрани всякакви избори в държавите от ЕС, за да не могат народите да контролират или анулират техните решение. Вече на няколко пъти прозвуча нещо от сорта, че демокрацията била вредна, в повече, и др. (по повод на референдуми, чиито резултата не се харесва на толумите в Брюксел).
22
4
 
33
 
! Отговори
крайъгълния камък преди 7 години
Търговското право се приватизира. С т.н. частни "арбитражни съдилища". Само през 2014 през частните съдилища са минали 12,4 милиарда щатски долара. От процеси на частни концерни срещу държави, за "пропуснати ползи", от неосъществени инвестиции. Именно тези "арбитражни съдилища" са крайъгълния камък в СЕТА.
21
7
 
29
 
! Отговори
80 процента преди 7 години
80 процента от американските концерни имат филиали в Канада. Ако СЕТА остане в сегашния си вид, американските концерни ще могат да дават под съд на частните арбитражни съдилища, всяка една отделна държава от ЕС, включително и България. С други думи, много американски и канадски фирми ще инвестират и в България, само заради възможността, след това да ни съдят. За "пропуснати ползи". СЕТА е една первертирана система.
20
2
 
37
 
! Отговори
бългериа фърст преди 7 години
Канадския концерн Gabriel Resources съди румънска община Росиа Монтана, (3 000 жители), в планината Apuseni в Западна Трансилвания, за "пропуснати ползи". Румънците разбрали това от телевизията. Съди ги частен арбитражен съд, принадлежащ на Световната банка. Никой не знае на какви закони се подчинява този съд. Канадския концерн съди румънската община за 8 милиарда щатски долара. Това ни чака и нас.
19
2
 
37
 
! Отговори
чиста диктатура преди 7 години
Това си е чиста диктатура на корумпираните и декадентни бюрократи в Брюксел! Защо нямаше обществено обсъждане на СЕТА? Защо някакви съмнителни типове от ЕС се срещаха в тъмни стаички с лобиисти от съмнителни канадски картели и се "разбираха"? Защо ЕС рекетираше в гангстерски маниер валонците? Защо темите на преговорите бяха обявени за секретни и дори депутати нямаха достъп до тях? Защо решенията и за България се вземат в Чужбина, в Брюксел, а не в София? Защото някой плаща на политиците ли?
18
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ceta - ще го ядем канадския безплатно
17
1
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Би било хубаво т.нар. анализатор в т.1 да упомене какво България е защитила в това споразумение. От дадените примери следва извода, че французи, италианци, белгийци и т.н. са си извоювали изключения от обхвата на това споразумение и са защитили важни елементи от собствената си икономика! А наш'те *** са се разписали като селски кметове... Щото така изкомандвали отвън...
16
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ЕС икономически е много могъщ.Много повече от САЩ и всяка друга държава взета поотделно.Така че може да диктува правилата.
15
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
дрън- дрън....абе хора като се притеснявате толкова,купувайте само стоки произведени в Родината,зеленчуци от бабите на пазара и т.н от нас зависи.като няма кой да го купува ,няма да има и кой да го внася...
14
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А от каде ще идват парите от премахнатите такси нали са част от поддръжката на образованието сигурноста здравето и т.н. от това печелят чорбаджиите но държавата е на абсолютна загуба ще има ли някой политик силата да им вдигне данъците да навакса със сигурност никога гарантирана загуба от това и подобни споразумения обречено е споразумението но загубеното време няма да се върне никога
13
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Komunist = Sorosoid i dvete sa vredni za vhovechestvoto
12
7
 
21
 
! Отговори
Петър Папазов преди 7 години
1) 40 наименования за географски произход били гарантирани.Колко са българските. Ако няма достатъчно - СЕТА е неприемлив договор.2) Въпросният инвестиционен съд не бил нищо ново. Ами защо го създават?Лафове за прозрачност сме чували много и ЕК не е пример. Явно този съд ще бъде контролиран.Още много въпроси възникват. Например за разнообразието на сортовете. Този договор как ще гарантиране местните сортове от помитането им от унифицираните масови но "гумени" плодове и зеленчуци?И още много.
11
10
 
28
 
! Отговори
демократ убавец преди 7 години
всички демократи са горди, че корпорации ще могат да съдят страната ни.. както и да фалират българското стопантство..нищо, важното е свобода да вее косите ни, а ГМО-то на щатите да е навсякъде!!Да живее либерализма и толерастията. Амин
10
10
 
25
 
! Отговори
Кольо преди 7 години
Не съм съгласен. Примерно т.2:Българското краве масло е конкурирано от западноевропейските марки. Нашето е на половин цена за да се купува, а е на светлинни години от каквото и да е масло. Помислете пак преди да пишете лъжи и да си повтаряте - не е вярно, та не е вярно. Сета ще убие конкуренцията в Европа. Особено за малките производители. Още големи риби ще влязат на пазара в Европа и ще натискат малките както си искат. Абе ще ни тъпчат с гмо до безкрай.
9
11
 
20
 
! Отговори
Планета Земя преди 7 години
Свободната световна търговия ПРЯКО ВЛИЯЕ ВЪРХУ ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА ПЛАНЕТАТ ЗЕМЯ.Няма как да ядеш картофи от франция или боб от Китай и леща от Канада и ДА НЯМА ЗАМЪРСЯВАНЕ.Тези ресурси трябва да има ограничение за разстояние между производител и потребител, т.е. стока с ниска принадена стойност да има ограничение за километри транспорт при условие, че има в близост подобни стоки.
8
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
По първите коментари ще ги познаете - служителите във фирмите за "дигитална репутация" лъскат имиджа на проваления либерализъм.
7
11
 
19
 
! Отговори
-- преди 7 години
Е, какво очаквате от "независима" и "свободна" медия, като тази? Поредната поръчкова статия.
6
11
 
15
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
гмо храните идват с нови болести ам централи започват безкраини дела в сащмалка бедна бьлгария която е на 20 000 км дали ще издьржи на този мор