Британската армия се подготвя да помогне за облекчаване на проблемите с доставката на гориво след четвърти ден дълги опашки и затваряне на бензиностанции в страната.
До 150 шофьори на военни танкери ще се подготвят да доставят до бензиностанциите, които останаха без гориво поради паническото изкупуване на наличните количества. Нарастването на търсенето дойде на фона на страховете, че недостигът на шофьори ще засегне предлагането на гориво - което е в изоблие в рафинериите.
Смята се, че Великобритания изпитва недостиг на повече от 100 000 шофьори на камиони - което създава проблеми за редица индустрии, включително доставчици на храни и супермаркети през последните месеци.
Правителството обвини хората, които купуват ненужно гориво за появата на опашки в много бензиностанции, като на някои места горивото свърши.
Автомобилната група RAC заяви, че цената на литър безоловен бензин се е повишила с един пенс от петък до осемгодишен връх. Асоциацията добави, че е наясно, че малък брой търговци на дребно повишават цените на фона на нарастващото търсене.
Междувременно има все по-големи призиви ключовите работници - здравен и социален персонал, да получат приоритетен достъп до гориво, когато то е налично.
Бизнес секретарят Кваси Квартенг заяви, че ходът с поставянето на армията в режим на готовност - което означава, че тя е готова да отговори на всяко искане за подкрепа - е "разумна, предпазна стъпка".
„Ако е необходимо, разполагането на военен персонал ще осигури на веригата за доставки допълнителен капацитет като временна мярка, за да се облекчи натискът, причинен от скокове в локалното търсене на гориво“, каза той.
По информация на Би Би Си първоначално 75 военни шофьори ще бъдат в режим на готовност, с до 150 и същия брой помощен персонал, ако е необходимо. Те изискват специализирано обучение, което отнема до пет дни.
Много голяма част (по данни от вчера - между 50 и 90% в големите градове) от бензиностанциите в градовете останаха без гориво.
От миналата седмица Лондон трескаво търси решение - бяха обявени хиляди временни визи за чужди шофьори (но само до Коледа), преустановено бе и действието на антикартелното законодателство в сектора на горивата. Близо 1 млн. шофьори, квалифицирани да управляват камиони със стоки, биват насърчавани да се върнат в бранша, но ще трябва да им бъдат приложени достатъчно добри заплати, а и част от тях вече са пенсионирани.
Целият анализ четете на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Рецепта от тефтера на баба: Пиле със зеле
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Залезът на ръчните скорости: Защо автоматикът превзе пазара на нови коли?
Пезешкиан: Иран има воля да сложи край на войната
Пълнолунието на 1 април носи надежда за ново начало на три зодии
Спортът по телевизията днес, 1 април
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно