В Словакия, която прие еврото през 2009 година, нямаше покачване на цените заради смяната на валутата, казва в специално интервю пред Милена Милотинова за предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR словашкият евродепутат от ЕНП Иван Щефанец.
"Първата година след приемането на еврото в Словакия покачването на цените беше 2%. Толкова беше покачването и година преди приемането на еврото - при използването на местната валута. Така че няма промяна. А в сравнение с други държави от Централна Европа - страни, които все още не са приели еврото, като например Чехия, Полша и Унгария, където имаше скок на цените през последните 10 години, Словакия постигна най-добрия резултат - имаме най-ниско покачване на цените, най-ниската инфлация сред тези четири страни.
А сме единствената страна от Вишеградската четворка, приела еврото. Така че това е най-доброто доказателство, че въвеждането на еврото не значи покачване на цените. Независимо от многото коментари и очаквания в обратна посока, при нас това не се случи – еврото не доведе до покачване на цените. Минималното покачване на цените, доколкото го имаше, беше причинено не от еврото, а от други обстоятелства, но не от еврото," отбеляза словашкият евродепутат.
10 години след приемането на еврото от Братислава през 2009 година, повече от 70% подкрепят еврото, чувстват го като своя валута, обяснява Щефанец.
"Еврото прави живота им по-лесен – то им спестява пари, защото не се губят пари от курсовите разлики, когато пътуват, носи стабилност, бизнесът също спестява. Но най-вече - важно е за хората, спестява им пари. Нашата икономика е много свързана с еврозоната, логичният резултат беше страната да приеме еврото. И хората го разбраха. Затова в Словакия приемането на еврото е история на успеха," категоричен е словашкият евродепутат.
"А и по принцип е така – еврото като цяло може да се нарече история на успеха. Защото това е сравнителна млада, нова валута, но стана втората по сила валута в света. Мисля, че въвеждането на единна европейска валута беше добро решение от страна на европейските институции и страните-членки," казва Иван Щефанец.
Целия разговор на Милена Милотинова с Иван Щефанец - вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Финансовият министър очаква спад на цените по бензиностанциите в обозримо бъдеще
Гърция въвежда забрана за ползване на социални мрежи за деца под 15 години
Revolut открива офис в Париж в стремеж да разшири дейността си в Европа
„Градус“ ще получи 5 млн. евро дивидент от две дъщерни дружества
M&A стратегията на „Смарт Органик“ е лов на затруднени активи
Кабинетът „Гюров“ оттегли номинациите за европейски прокурор, ще има нов подбор
Японските вишни разцъфнаха в пълния си блясък (СНИМКИ)
Украси за късмет върху яйцата за Великден
Йотова: Получихме сигнали за посегателства върху предизборни материали
Правителството отпуска близо 6 млн. евро допълнително на МВР
Министър Клисурски: Очаква се поевтиняване на горивата по бензиностанциите
Обедна емисия
БФС с груба грешка: Звезда на ЦСКА аут за Монтана
Тайсън Фюри се завръща! Експертът на Boec.bg каза какво да очакваме
Шок в Англия! Съдия наказан, че е женомразец
7 точки аванс, 7 кръга преди края! Само веднъж някой е изпускал титлата в Серия А
Веласкес: Левски работи денонощно и накрая терена в Добрич...
Наполи взима Тиаго Мота, ако Конте поеме Италия
Спектакълът на Театър "София" с участието на Гринго-Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Козунаци с шоколад и ядки
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
Рибарите искат компенсации от ЕК за скъпото гориво
Засилват полицейско присъствие около храмове, църкви и манастири за Великден
Откриха 16 кучета в пътнически автобус край Кресна (СНИМКИ)
Пореден крадец на колело във Варна се отърва с условна присъда
Служебният кабинет дава 18 млн. евро на автобусните превозвачи по междуселищните линии
Министерският съвет одобри Наредба за енергийна бедност
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)