"Преди два дни се върнах от международната Олимпиада по биология. Взех трети златен медал. Участвах в състезанието и по време на пандемията. Обикновено на такива олимпиади печелят първите 10% от участниците", каза златният медалист и общо трикратен златен медалист от Олимпиадата Петър Жотев в студиото на "България сутрин".
Яна Атанасова, която взе награда за достойно представяне, сподели, че състезанията за нея са забава, а задачите не са твърде предизвикателни.
"Трудни си бяха, но по хубав начин", добави Атанасова.
В подготовката на олимпийците участва голям екип и заслугата е на много хора, обясни техният ръководител проф. Албена Йорданова пред Bulgaria ON AIR.
"Имам удоволствието да бъда представител на всички тях. Като ръководител на отбора - много се възхищавам на победите на нашите младежи. Задачите бяха много интересни. Ние ги превеждахме в продължение на три денонощия. Освен над 400 теоретични задачи - те трябваше да направят и четири практически задачи в областта на биохимията, молекулярната биология, екологията", коментира проф. Йорданова.
Практическите задачи са най-често правене на експеримент и записване на резултатите от него, разкри Жотев. "В молекулярна биология - на растенията пускахме електрофореза", даде пример медалистът.
Интересът на Яна към биологията се появява в ранна възраст. "Като малки обръщахме камъни, за да гледаме буболечките под тях. Продължихме да обръщаме камъни и натам", коментира Атанасова.
По думите на проф. Йорданова конкуренцията на Олимпиадата е била много сериозна. "Челните места по традиция се заемат от китайци, отбора на Сингапур, Индия. В Европа ние сме начело. Аплодисменти за целия отбор. Усещането, ръководителите на отборите от Германия, Великобритания, да идват и да ни поздравяват е наистина прекрасно", обясни тя.
Според медалистите тези състезания носят не само медали, но и добри познанства.
Очаквайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase