МОН предлага промени в наредбата за оценяване на учениците

Причината - претовареност на децата
7
МОН предлага промени в наредбата за оценяване на учениците
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Във връзка с постъпили в Министерството на образованието и науката (МОН) сигнали и жалби на родители за претоварване на учениците вследствие нецелесъобразно задаване на писмени самостоятелни работи на учениците и заради големия брой изпитвания по учебните предмети се налага промяна на Наредба 11 от 1 септември 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците. Това се посочва в мотивите за изменение и допълнение на наредбата, публикувани за обществено обсъждане в сайта на МОН.

С предложения проект на промени в наредбата се цели да се създадат условия за намаляване претовареността на учениците чрез оптимизиране на изпитванията по отделните предмети и на броя на оценките за учебния срок, както и за определяне на изисквания за броя на задаваните писмени самостоятелни работи през учебната седмица.

В резултат на прилагането на проекта на наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците се постигат очаквани резултати, поясняват от МОН. Сред тях са да се намали броят на оценките, въз основа на които се формира срочната оценка за съответния учебен предмет, включително чрез премахване на изискването за провеждане на входно равнище на учениците за профилираната подготовка. Да се въведат изисквания за броя на самостоятелните работи извън часа, чрез които да се гарантира съобразяване на обема им с възрастовите възможности на учениците и за целесъобразното им използване като естествено продължение на урока, стимулиращо развитието на ученика. Преодоляването на негативните тенденции, свързани с използването на самостоятелните писмени работи като санкция за ученика или като възможност да се довърши недовършената през часа работа, предпоставя необходимостта от нормативно определяне на обема им за една учебна седмица. Да се разграничат задачите за писмена самостоятелна работа извън часа от изследователската проектна дейност, която учениците изпълняват индивидуално или в екип, за да се акцентира върху възможността да получат оценка за задачата, изпълнявана последователно и поетапно през по-продължителен период от време.

Цели се да се намали и административната тежест на Националния STEМ център, който съхранява оригиналите на изпитните работи от всички национални външни оценявания и от държавните зрелостни изпити, като се определи срок за съхранение един месец от предаването им. Новата разпоредба не се отнася за съхраняването на оценените изпитни работи в електронен вариант.

Направените предложения за оптимизиране и прецизиране на действащите разпоредби на Наредба 11 за оценяване на резултатите от обучението на учениците от една страна повишават ефективността на процесите на учене и преподаване, а от друга страна допринасят за намаляване на административната тежест на всички управленски нива, поясняват от МОН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още по темата: училищеМОН
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
11
 
! Отговори
Даааа... преди 1 година
Моя приятелка, много добър математик, след мъчителен тормоз от други учители, реши и отиде на интервю. Директор към нея: в нашето училище ни пишем по-ниски оценки от 4. Тя благодарила и си тръгнала. Кариерата приключи. Мисля, че няма нужда да харчим пари за образование и да тормозим педагозите. Тик-ток е достатъчно и много евтино.
6
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Каква административна тежест намалявате?...В МОН работят само климатиците...В училищата всичко си е дало заден и си кара частните уроци а учрниците са полирани в мозъка като тикви...Функционално неграмотни и без никаква обща култура...Чат GPT ще ги оправя в живота..
5
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да започнат да им пишат двойки и да остават в същият клас!
4
0
 
8
 
! Отговори
Ххх преди 1 година
Те затова всички излизат неграмотни ,щото много учат
3
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе, нас как са ни гърчили не е истина. Седял съм до 23ч да уча, сега им било много. Много им е, защото никой не остава на поправителни или не бива изхвърлен от училище. Почнете да проверявате и даскалите и спрете да променяте програмата за изпитите от днес за вчера.
2
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А МОН кога ще изчисти некадърните директори, които карат до пенсия, крадат от бюджетите и тормозят денонощно колективите си??? И кога най- накрая ще въведат мандатност за всички директори и след 4 години като се види, че не стават - аут!!!!А не да си играят със съдбите на подчинените им и да си правят каквото си поискат, без никой да им търси отговорност???
1
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сега завършват неграмотни и невъзпитани. Нека се дадат повече права на учителите. Възпитателни права. А не като сега- да се скара учител на някой малък гамен и веднага и по медиите се вдига шум, че и глоби. И нека пак да се върнат поправителните, лятното училище и повтарянето на класа, за които го заслужават, а те са много. Сега се гледа на учениците като на касички и независимо колко са неграмотни, нагли и невъзпитани, се допускат да преминат в горен клас, а учителя напразно си е трошил нервите