Много студенти записват българска филология, искат да са учители

Проф. Личева: Хуманитарните науки възпитават критическото мислено
Обновена: 30 сеп 2024 13:27 | 30 сеп 2024 13:23, Анисия Иванова
41

На 1 октомври започва новата академична година.

"В нашия факултет успяхме да мотивираме студентите и техните родители. Все повече хуманитаристиката става важна за медицината, биологията, физиката и математиката. Без критическото мислено, в което обучава хуманитаристиката, дори точните науки не могат да съществуват. Младите хора повярваха, че това, което правят в сферата на филологията, е важно и ще им помогне да бъдат адекватни граждани на бъдещето", коментира деканът на факултета по "Славянски филологии" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Амелия Личева в предаването "България сутрин".

По думите ѝ най-желаните специалности за студентите са: правото, медицината, психологията, българската филология, английската филология и журналистиката.

Проф. Личева каза пред Bulgaria ON AIR, че много студенти, които записват българска филология, споделят, че искат да станат учители, защото са мотивирани от своите преподаватели. Немалко искат да се развиват и като писатели.

"Започнаха да се дават повече средства за висше образование. Подпомага се пътуването на преподавателите и научната работа", коментира тя.

Деканът на факултета по "Славянски филологии" в СУ отбеляза, че студентите се променят и стават много по-прагматично настроени. Новите технологии също помагат. Проф. Личева е на мнение, че младите хора знаят какво искат, по различен начин си набавят информация, но не четат по-малко.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хаха, ще я завършат и ще си избършат г***за с дипломата си по Българска филология, защото ще разберат, че връзкарите винаги са с предимство.Ще станат продавачи, защото това е работата в България...
36
3
 
4
 
! Отговори
Краси преди 1 месец
Как няма да има желаещи при тези големи заплати който получават,отпуски и частни уроци.
35
0
 
2
 
! Отговори
Истината преди 1 месец
"Проф. Личева: Хуманитарните науки възпитават критическото мислено" -- *** сериозно ли? :-D
34
4
 
6
 
! Отговори
Валя Яхниева преди 1 месец
До #29 Какво има за разбиране. Хигиенистите нямат три месеца платен годишен отпуск лятото.Плстен отпуск и почивни дни покрай избори, патронни празници ,ден на Земята ,ден на Луната , ден на светлината и други. Коледна,есенна ,пролетна ваканция. Пари от лекторски часове ,пари за облекло по половин заплата в началото на учебната година ,за Коледа и 24 май . Осем часовият работен ден е само по документи. Нито един учител не е на работа повече от 4,5 астрономически часа ,като в тях са включени меж
33
1
 
5
 
! Отговори
Фифо преди 1 месец
Учи мама нещо там, да не работиш...
32
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Комунистката Янка Такева на 80 години ръководи българските учители.Потрес....
31
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да запишеш БФ си е чиста загуба на време.За обща култура е добре и дотук.А да станеш учител на днешно особено време си е чист мазохизъм.Млади хора,ако имате акъл в главата-не ставайте учители!Ще ревете като кръни волове,вярвайте ми...
30
0
 
2
 
! Отговори
филолог преди 1 месец
До Учителпо-зле*
29
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Не разбирам защо е този наплив,по 40-50 души за учителско място,след като учител взима по малко от хигиенистка, а за кофражист,монтажник и пр да не говорим-взимат в пъти повече, на някои места, дори в Бг, над 10 пъти повече.
28
0
 
16
 
! Отговори
Студент преди 1 месец
Имах неудоволствието госпожата да ми води лекции по "Теория на литературата". Тази жена е толкова скучна и недообразована, че е плашещ фактът, че обучава студенти. Докато аз бях студент тя се изявяваше като доцент, но явно се е изкачила с "качества" до мястото на професор и декан. Женицата си остана нереализирана поетеса, вечно мъкнеща еко торби с книги, но пък успя да уреди любовницата си във ФСлФ. Глуповата, но пробивна, тъжното бъдеще на родината ни.
27
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Искат, ама ако нямат връзки ще работят съвсееем друго нещо. Специално за учители по БЕЛ е пълен напливът, по 40-50 човека за едно място се явяват в големите градове. Виж, ако учеха за учители по математика, физика, химия, по-голям шанс имат да се уредят в някое училище, защото това са трудни науки и не на всеки вървят по мед и масло.
26
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Едно време беше много трудно влизането в Българска филология в СУ. Сега масово приемат. Завършил БФ, а пише неграмотно! Думи нямам!
25
0
 
13
 
! Отговори
Х преди 1 месец
Бхаратска филология трябва
24
0
 
8
 
! Отговори
Студент преди 1 месец
Чудовища *
23
0
 
11
 
! Отговори
Студент преди 1 месец
Като видях какви чудовище сте отгледали и избягах с 300
22
2
 
13
 
! Отговори
Учител преди 1 месец
И после правописът им по зле от този на учениците..
21
12
 
7
 
! Отговори
Анонимна преди 1 месец
Като нямат акъл за собствен бизнес, ще зубрят за едната заплата. Няма повод за гордост :))
20
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И като минат първият стаж и бегат с 200....
19
1
 
22
 
! Отговори
Живял-видял преди 1 месец
Преди половин век когато бях студент СУ бе наистина национален университет. Имаше студенти от цялата страна, подбрани след тежки изпити. Сега СУ е регионален университет, защото без подбор записва студенти предимно от София и околностите. Нивото е ниско и защото има професори като тази дала интервюто, от което капе мед и масло?! И днес има тук-там свестни младежи, но бързо-бързо хващат правилния път през летището към света, който може да ги оцени подобаващо за знанията и уменията.
18
9
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тоест все повече учат за критикари и дървени философи, без реално да допринасят с нищо като качествен продукт, а висят на общия бюджет, с единствения стремеж голяма заплата и голяма почивка.