![]() Мая Манолова. Снимка: БулФото, архив
|
Депутатът от БСП Мая Манолова определи като неуместен дебата между представителите на властта за участието на армията в охраняването на българо-турската граница.
“Вместо да решават един от най-важните проблеми в обществото, бежанската вълна, наблюдаваме една неразбория, хаос, словесна прострелка. Законът е пределено ясен – охраната е роля на МВР и "Гранична полиция”, заяви Манолова пред БНТ.
Тя попита как едно министерство, което има 30 хиляди души, ще върши работата на друго министеррство, което има 50 хиляди.Манолова критикува и вицепремиера Меглена Кунева, че не лобира достатъчно за помощ от страна на европейските институции за бежанския проблем в България, а “всеки ден продуцира странни идеи”, като това всеки бежанец да бъде санкциониран, ако нарушава законите у нас.
Депутатът коментира и свободата на словото в контекста на атаките над редакцията на вестник “Шарли ебдо” в Париж миналата седмица, като настоя за осветляване на собственоста на медиите. Тя призова още за разкриване на политическите и икономически зависимости на отделни медии и за подобни действия в политическите и съдебни среди.
Признак на смелост и на адекватност е да можеш да търпиш критика, да бъдеш обект на карикатури и на сатира, коментира депутатът случилото се във Франция.
По отношение на съдебната реформа Манолова заяви, че актуализираната стратегия е изключително важен документ, а ще влезе в парламента скоростно и ще бъде приета „буквално за 15 минути“, за което се готвели управляващите. "Острието“ на левицата предположи, че се бърза заради предстоящия доклад на ЕК в областта на правосъдието.
Според Манолова разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегиии е стъпка, но не можем да очакваме, че тя ще промени качествено ситуацията в съдебната система.
Тя коментира и ситуацията в БСП, като призна, че критиките към партията, че не се държи достатъчно ясно и категорично като опозиция, са основателни.
Не става дума да критикуваме на всяка цена, а за това, че българите имат нужда както от добро управление, така и от силна опозиция, посочи Манолова.
По думите й пред социалистите има две задачи – да се държат като коректив на властта и да използват времето в опозиция, за да реформират и променят сериозно партията. Това няма да стане чрез размахване на пръст, защото БСП има нужда от водачи, които да увличат, а не от партийни лидери, които да размахват пръст на местните структури, подчерта тя.
Според депутата тази дискусия тепърва предстои и е жизненоважна за БСП.