Снимка БГНЕС
|
Сребърният фонд, който бе създаден през 2007 г. като буфер за подкрепа на държавната пенсионна система, едва тази година достигна 4 млрд. лв. Предварителните разчети при създаването му бяха за 10-15 години в него да се натрупат 10 млрд. лв., които да се използват за изплащане на пенсии в случай на нужда по време на кризи.
Към края на август в Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, каквото е цялото наименование на Сребърния фонд, разполага с 4.205 млрд. лв., показват данни на Министерство на финансите, пише "Сега".
Сумата е пренебрежимо малка на фона на огромния дефицит в държавния фонд "Пенсии", който от година на година, въпреки реформата с увеличаване на годините и стажа за пенсия, се попълва с все по-големи трансфери от държавния бюджет, т.е. от данъците на всички. Тазгодишният актюерски доклад на НОИ показва, че трансферът от бюджета вече покрива 45% от всички разходи на държавното обществено осигуряване, т.е. надхвърля 10 млрд. лв. Така ако в криза трябва да се ползват наличните средства в Сребърния фонд, те ще покрият изплащане на пенсии само за два-три месеца.
По закон Сребърният фонд трябва да се пълни с постъпления от приватизация, концесии и бюджетни излишъци, като се инвестират разумно по строго определен ред. Една от причините за скромния ръст е, че от приватизация и бюджетен излишък от години не влизат средства.
Всяка година до 31 май се правят всички отчисления в Сребърния фонд за предната година. Данните показват, че тази година в него са влезли 109,98 млн. лв. - приходи от концесии, отчетени по държавния бюджет за 2023 г. Освен това са влезли 35,47 млн. лв. - приходи от глоби, имуществени санкции и неустойки, свързани с приватизационния процес, както и скромните 230 хил. лв. парични постъпления от приватизация.
Парите на фонда изцяло се съхраняват на депозитна сметка в БНБ, като за един продължителен период върху тях не не се начисляваха лихви. Имаше дори години, в които БНБ начисляваше наказателна лихва и държавният бюджет осигуряваше трансфери, за да не намаляват средствата във фонда. Едва в края на 2022 г. БНБ възстанови олихвяването - от октомври. От данните на МФ е видно, че тази година към края на август във фонда под форма на лихви са влезли 78 млн. лв., а за цялата 2023 г. - 108 млн. лв.
В Сребърния фонд постъпват и пари от частните пенсионни дружества. Това са прехвърлените партиди на онези осигурени лица, които са се отказали от втора пенсия в универсален пенсионен фонд и са пожелали да се пенсионират изцяло с пенсия от държавния фонд "Пенсии" в НОИ.
През август по тази линия във фонда са трансферирани 10,43 млн. лв. Месечно тези суми варират между 7-10 млн. лв., които в края на годината се прехвърлят в държавния фонд "Пенсии%. За цялата 2023 г. например са преведени 113.7 млн. лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase