Депутатите одобриха създаването на анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства при ползването на правителствения "Авиоотряд 28" и въздухоплавателни средства на МО в случаите на ползване не за цели на въоръжените сили за периода август 2009 - март 2013 г.
Комисията ще трябва да провери кога, по какви дестинации в страната и чужбина, с каква цел, в какъв състав, с какъв разход на средства са били ползвани самолети и хеликоптери на авиоотряда и МО.
Скандалът с "Авиоотряд 28" избухна през август миналата година, след като стана ясно, че той е превозвал футболния отбор "Витоша Бистрица" или т.нар Бистришки тигри, в които играеше бившият премиер Бойко Борисов за мач с "Чавдар Етрополе" на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров.
Двата отбора играли във Варна, а пътували с правителствения самолет.
"Атака" и ГЕРБ обявиха, че ще подкрепят създаването на анкетната комисия, макар и по различни причини.Червените депутати пък пресметнаха, че разходите за Авиоотряда са над 8 млн. лева за 2011 година.
Комисията ще бъде създадена на паритетен принцип – по двама народни представители от всяка парламентарна група.
Антон Кутев и Жельо Бойчев ще са членовете от Коалиция за България, Владислав Горанов и Ивайло Московски – от ГЕРБ, Венцислав Лаков и Маргарита Николова ще са членовете от "Атака", като Лаков беше избран и за председател. От ДПС в комисията влизат Йордан Цонев и Рамадан Аталай.
Националистите, в лицето на Венцислав Лаков, поискаха да знаят цялата истина за "таксиметровата служба на бившите управляващи".
"Искаме да знаем за какво са харчени пари на данъкоплатеца", настоя той.
Лаков предложи да се приемат и нови правила за "Авиоотряд 28", като той премине под контрола на МО. "Искаме да знаем цялата истина за Бистришките тигри, обслужвани от 4 стюардеси", обясни още националистът.
"Дейността на "Авиоотряд 28" със сигурност е описана в съотвените документи и всяко едно нейно действие е проверявано от Сметната палата и контролните органи. Всичко това, което правите в момента, вероятно отрича и неглижира тези институции, които са държавни", обяви на свой ред бившият транспортен министър Ивайло Московски.
Той поиска да се направи проверка и на това как са купувани правителствените еърбъси по времето на тройната коалиция.
"Къде спахте 4 години, че не направихте тези проверки", обърна се Татяна Буруджиева от БСП към Московски.
"Госпожо Буруджиева, нещо притеснявате ли се?", веднага й отвърна той.
Това е първата комисия, в която се включват представители от ГЕРБ. Досега те бойкотираха комисиите и отказваха да излъчат свои представители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Потреблението и инвестициите в Китай достигат най-ниското си ниво от пандемията
ЕС обвини Пекин, че обучава руски военни за сражения в Украйна
Цената на петрола е напът да запише най-дългата си серия от спадове през тази година*
UNIQA България е сред най-бързо развиващите се пазари в Групата за първото тримесечие на 2026 г.
Русия може да има противодействие на Starlink, страната е пред криза с горива
Испания показва на ЕС как да пребори настоящата енергийна криза
Шишков: Спряхме опит за кражба на близо 500 млн. евро от АМ "Хемус"
Упражнения за мускули със собствено тегло след 50 г.
Любовен хороскоп за 16 юни, 2026 г.: Какво вещаят звездите за сърцето ви?
Ръст в броя на жертвите на пътя: 194 души са загинали от началото на 2026 г.
Какво се случва? Гранд отсвири ЦСКА
Левски ще „краде“ коефициент, но ще помогне ли това на „сините“ в Европа
Пропада ли топ трансфер на Левски? От Герена се разбрали с клуба на мечтан играч, но има преграда
Каква е целта? ЦСКА готви ключов ход пред УЕФА
Лоша новина връхлетя Левски
Селекционерът на Саудитска Арабия е в еуфория
Любовен хороскоп за 15 – 21 юни
Шведска торта за лятното слънцестоене – Midsommartårta
7 сутрешни навика на успешните хора, които променят целия ден
10 идеи за летен френски педикюр (+Снимки)
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Нумерологична прогноза за 16 юни
КНСБ: „Кошница с грижа“ е временна мярка, няма да реши цените
Арестуваха мъж за палежа на автомобилите на българското посолство в Скопие
Топъл обяд за уязвими варненци може да продължи до края на 2027 г.
"Няма недосегаеми" – повтарящ се мотив в изказванията на вътрешни министри
Зеленски и Тръмп предлагат на Путин среща в САЩ
Черно море обяви нов треньор и 6 контроли
Учени с пробив в генното модифициране: Светът върви към дизайнерски бебета
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма