Петър и Павел да почерпят. Празник е!

Църквата почита днес паметта на Светите равноапостоли
29 юни 2017 07:40, Елка Василева
9
Петър и Павел да почерпят. Празник е!
Снимка: архив, Булфото

Църквата почита днес паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел. Църковният празник е наричан от народа Петровден.

Двамата апостоли, които били ревностни разпространители на християнството, претърпели много страдания и гонения и били наречени "първовърховни престолници и вселенски учители".

Петър - беден рибар от град Витсаида край Галилейското езеро, е един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи.

Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господа. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение.

През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпънати на кръст от император Нерон в Рим.

В народния календар Петровден се предшества от Петровите Заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се приготвя младо петровско пиле. Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи - обикновено през първата половина на деня.

В представите на българския народ двамата апостоли се възприемат като братя, от които Петър е по-младият. Някъде се смятат и за близнаци. В иконографията Свети Петър се изобразява като старец в бели одежди, който държи ключовете на райските порти и определя коя душа е праведна и коя не е.

В някои райони на Петровден се правят сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки - петровки. На някои места те се раздават като помен за починали деца.

Имен ден празнуват Петър /от гръцки "камък"/, Павел, Павла, Петрана, Полина, Павлина, Петя, Камен.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още по темата: петровден
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
5
 
1
 
! Отговори
PD преди 6 години
Имената са имена, но истинското им. значение, само в родни им език, има смисъл.Но стига. Сляп си, щом си позоляваш, да ми разказваш масовите филми, за това как света почва от Ицо. Вервай си, уважавам това. Както казах има и публика.На тези, които трябваше, дадох достатъчно ключове. А тези които скриха истината, иде време да бъдат разсъблечени, защото всеки с носи кръста за делата си.
3
7
 
1
 
! Отговори
PD преди 6 години
Чети Пенчо, и мисли!Ако си от сой, ще ти се открие истината, ако ли не, в древните мистерий винаги е имало и публика. А това, че публиката е решила, че щом има клавиатура, може да пробута фантазиите си, за мистерии, това е глупост.А гръцкия прозход на името, дори до началото на 20 век. Дворянски елити използват надставките ос и ус, в родните си езици, нямащи нищо бщо с Гъцки. Това е елитарен елемент, отделящ ги, от простолюдието. Как ли се е наричал Исус от обикновените хора?77
2
5
 
3
 
! Отговори
PD преди 6 години
Петър, в древноста, Пет ари/ Пет хора, не било име, а титла, качество на достгналия и развил петте същности и богоравен на земята, всред хората. Орфей е бил петарий. По наблюдателните помнят, че името на ученика, рибар е Симон/Шамон/Камен, но Исус го нарича Петар. Така се крият нещата, и се създават митове. А и ари са определени същности, а не народи, които са имали, нужен сой, за да се развият, като пророци,учители, обучавани в древните жречески школа.
1
2
 
14
 
! Отговори
Д преди 6 години
на всички именици здраве