Администрацията на президента Барак Обама и представители на египетското правителство обсъждат план за незабавната оставка на президента Хосни Мубарак, пише днес вестник "Ню Йорк таймс".
Според плана властта трябва да бъде предадена на вицепрезидента Омар Сулейман, като преходът трябва да бъде извършен с подкрепата на египетската армия, изтъква вестникът, като се позовава на служители в Белия дом и арабски дипломати.
Въпреки отказа на Мубарак да подаде оставка САЩ продължават да обсъждат варианта, при който Сулейман поема президентските функции и с подкрепата на началника на генералния щаб на египетските въоръжени сили Сами Енан и на министъра на отбраната генерал-фелдмаршал Мохамед Тантауи незабавно да пристъпи към конституционни реформи. Според плана в преходното правителство ще бъдат поканени да участват широк спектър от опозиционни групировки, в това число и забранената организация "Мюсюлманско братство".
Основна задача на преходното правителство според плана е да се реформира избирателното законодателство и да се създадат условия за свободни и честни избори през септември, посочва вестникът. Според източници от Белия дом, цитирани от вестника, това е един от няколкото варианта, които в момента се обсъждат от американски и египетски представители с цел Мубарак да бъде убеден да се оттегли от поста си.
Източниците на вестника твърдят, че крайният резултат от тези преговори зависи от множество фактори, не на последно място от настроенията сред протестиращите и "динамиката на процесите" вътре в самото египетско правителство. Според някои от източниците засега нито Омар Сулейман, нито военните са готови да се разделят с Мубарак. В контактите с египетската страна през последните дни участват редица високопоставени представители на САЩ, посочва "Ню Йорк таймс".
Макар подробности по алтернативните варианти, които се обсъждат, да не бяха дадени, източници от Белия дом не скриват, че предпочитаният вариант е именно Омар Сулейман да поеме властта в Египет по време на преходния период. Американската страна намекнала, че ако начело на страната по време на прехода застане "друг човек от силовите структури" без конкретен план и график за мерките, необходими за организиране на свободни избори, Конгресът на САЩ може да реагира, като замрази военната помощ, оказвана от Вашингтон на Кайро.
"Ню Йорк таймс" подчертава, че докато САЩ оказват натиск върху Египет, Белият дом изрази подкрепа за други арабски съюзници на САЩ, които също са изправени пред опасността от масови протести. Президентът Барак Обама е разговарял с президента на Йемен Али Абдула Салех и го похвалил заради "предприетите мерки за реформи", както и за решението му да не се кандидатира за нов мандат на изборите през 2013 г.
По същото време държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън разговаря по телефона с краля на Йордания Абдула, и го уверила, че Вашингтон има намерение да работи с новото правителство. Клинтън подчертала значението на връзките между САЩ и Йордания. "Той /кралят на Йордания/ прави всичко възможно, за да реагира на стремежите на хората в страната. И ние оценяваме демонстрираните от него качества на истински лидер", заявил в тази връзка говорителят на Държавния департамент Филип Кроули.
(БТА)

Как се справя комуникационният бранш в условията на „перфектна буря“ от кризи?
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комисия в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
С опасност за живота е жената, намушкана от убиеца на 11-годишната Никол в Бургас
Йотова: Слава Рачева даде глас не само на героите си, тя се превърна в гласа на детството на поколения българи
Безпрецедентна акция: Доброволци спасиха овце край Кърджали (ВИДЕО)
Жените, които носят късмет в живота ни, според астрологията
Променят менюто в детските градини в София: Без захар и с пълнозърнесто брашно
Страхотна новина за ЦСКА, готви се нещо уникално + ВИДЕО
Отива ли в Реал Мадрид? Родри обяви дали напуска Ман Сити
Резултатът 3:0 за Лудогорец срещу ЦСКА не е реален + ВИДЕО
Лудогорец с новина за Игор Тиаго
Има ли къртица в Челси?
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Утре облаците се завръщат
Тошко Йорданов води листата на ИТН във Варна
Спартак пусна билетите за сблъсъка с Лудогорец във Варна
Около 700 кораба, в чиито екипажи има и български моряци, са блокирани в Персийския залив
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Йорданова потвърди: Явор Божанков няма да е в листите на ПП-ДБ
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита