Конфликтът на Русия със Запада може да я вкара в китайски капан

Москва рискува да се превърне в по-малкия търговски партньор на Пекин
Обновена: 1 фев 2015 16:30 | 1 фев 2015 13:23,
677
Конфликтът на Русия със Запада може да я вкара в китайски капан
Снимка: Архив Reuters

Мястото на Русия в XXI век се определя не само от това колко жизнеспособна е икономиката и политическата система. Русия е затворена между Изтока и Запада, и по-специално – между Америка и Китай, двата полюса на настоящи век. И ако страната се дистанцира от единия полюс, неизбежно започва да привлича другия, тъй като Москва не разполага с достатъчно голяма икономическа и политическа тежест днес, пише в свой анализ за "Росбалт" Дмитрий Травин, професор в Европейския университет в Санкт Петербург.

Бързо ескалиращият конфликт със Запада обективно тласка Русия към Изтока. В основата на това е желанието на руския народ. Важното в тези отношения са не политическите декларации - те могат да се променят. Ако Западът даде на Русия цяла Украйна, веднага Кремъл ще заговори за зачитане на европейските ценности, величието на американската демокрация и за съвместен натиск върху Сирия, Иран и други режими, противопоставящи се на Вашингтон.

Но нещата скоро няма да се променят. Изглежда много малко здравомислещи хора вярват в това, че руската икономика е по-силна във всичко друго, с изключение на енергията. Руското благосъстояние зависи изцяло от посоката на тръбопроводите. Ако страната предоставя ресурси на Запада, след това следва да играе по западните правила, а ако се ориентира на Изток – по източни.

С постепенното изчерпване на западните сибирски находища Русия започва да се съсредоточава върху ресурсите в Източен Сибир. Кремъл вече подписа споразумение с Китай за изграждане на газопровода "Силата на Сибир", чрез който ще предоставя на Поднебесната империя газ от находището Ковикта. Очевидно това ще е основният проект на Кремъл в обозримото бъдеще. Западен Сибир пък вероятно би могъл да изгуби традиционните си купувачи и също да изпраща суровините си за Китай, ако Пекин е склонен да плаща за тях.

В отношенията си с Китай Русия има сравнително рядко срещащата се ситуация на монопсонична структура (с единствен или доминиращ купувач - бел. ред.) на икономиката. Китайците могат, ако е необходимо, да се откажат от енергийните доставки от Русия, заменяйки ги с този, който ще им осигури алтернативни доставки. Но руската икономика няма да бъде в състояние да изпрати своите суровини в различна посока, фокусирайки се в тръбопроводите до само един клиент.

Китай днес получава газ от Туркменистан. Огромни залежи на "синьо гориво" има и Иран – рано или късно и тази страна ще насочи усилията си към китайския пазар. Значителни газови находища има и в близост до Параселските острови, които са във владение на Виетнам. Като цяло Пекин, водейки битка за надмощие със Запада, ще има в близките десетилетия силно диверсифицирана система за снабдяване с горива.

Ако Русия ограничи по-голямата част от приходите си в чуждестранна валута от Китай, страната може да загуби възможността да прави независима политика. Москва се намира в нещо като капан, който всъщност почти е щракнал. В ръцете си Пекин разполага с възможността да оказва натиск върху Кремъл по няколко основни позиции.

Първо, Китай ще бъде в състояние да диктува цената, на която ще купува руския газ. Естествено, като всеки монопсон, цените не може да се променят напълно произволно. Китай ще трябва да плаща на Русия поне толкова пари, колкото изисква системата на производство и транспортиране на газ, за да функционира правилно. Хората трябва да получават заплащане, в противен случай те ще престанат да работят и ще избягат от Сибир към други региони. Въпреки това на Москва ще ѝ бъде изключително трудно да гарантира, че "Газпром" ще постига добра печалба, което да позволи да се запази субсидирането на горивата за отделните региони на страната.

Кремъл обаче се нуждае от това с оглед на многобройните гласоподаватели, които дадоха вота си за управляващия режим в замяна на финансова помощ. Въпреки това Пекин е малко вероятно да склони да плаща за газа на цена, която би позволила на руския бюджет да субсидира щедро например Чечения.

Второ, Китай в един момент може да стигне до заключение, че трябва да приложи сериозен политически натиск върху Русия. Парадоксално, но почва за тези предположения ни дават събитията, случили се през 2014 г. в Украйна.

Какво поиска като цяло Москва от Киев? Нещо абсолютно безобидно на пръв поглед – федерализация. Москва не се стремеше да анексира Донецк и Луганск, но настоя Киев да предостави на тези региони много висока степен на независимост. С такава федерализация Кремъл вероятно ще получи повече възможности да влияе върху управлението на т.нар. "Нова Русия".

Налице е възможността Пекин да погледне по сходен начин върху относително богатите на ресурси региони в Сибир и Далечния Изток. Да, малко вероятно е Пекин да се опита да откъсне руска територия с военни средства. Вместо това обаче може да бъде използвана картата с "федерализацията".

Ясно е, че сегашното ръководство на Русия, което заложи на конфронтация със Запада, не може и най-вероятно няма да иска да бъде упорито поради възможно влошаване на отношенията с Китай. Москва всъщност сега се превръща в по-малкия партньор на Пекин и ще остане такъв и в бъдеще. Ето защо страната е принудена да се огледа за алтернативни пазари и да формира специална система от отношения между Пекин и източните руски региони.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


677
Още по темата: ПекинкапанРусия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
382
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
китайският парламент гласува закон чрез който с референдуми могат да се присъединяват територии към китай
381
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
КНР никога не признавала наложените й териториални загуби от русия. за китай айгунския и пекинския договор са империалистическа руска агресия. правното основание е че ссср не е приемник на царска русия, същото важи и за сегашна русия ,която пък не е приемник на ссср
380
2
 
3
 
! Отговори
577 преди 9 години
корпоративният дълг на китай е 17-18 трилиона долара. това са задълженията на китайски компании към западни компании и банки главно на сащ
379
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
950 милиарде долара -дължат САЩ на Китай- дефакто 1/3 от САЩ вече са Китайска собственост
378
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Някой моля да обясни какво щяло да стане, когато Китай почне да плаща на *** в рубли?
377
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
да,гигантската икономика и демография се нуждаят от пространство
376
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
всички географски карти в китай излизат с т.н. външни североизточни територии-1.6 млн кв км,обозначени са като китайска територия окупирана от русия. в 18-19-ти век,по време на граждански войни и въстания в китай,русия се възползва и окупира тези територии
375
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Честит празник, другари седерастии приятго гей парадиране.
374
4
 
15
 
! Отговори
бай Вълчо от Хисаря преди 9 години
В статията се споменава за Русия, Китай,Украйна,Германия.Газ ,интереси,пари.А бе , все си мисля, че ако Газпром врътне кранчето на Германния, то фрау Меркел бързо ще научи нещо иторическо за Сталинград.Сега в Мюнхен е -9 *.Иначе, ако Путин иска да анексира Украйна, то 10 дни са съвсем реален срок.
373
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Путин трябва да направи война с ЕВРОПА за да стигне до Англия включително !Тогава ще има икономически интереси с Африка и Америка защото само те няма да саРусия !!!
372
6
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
СЛАВАТА НА ВЛАДИМИ ЩЕ БЪДЕ ВЕЧНА!!! ВАНГА
371
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В крайна сметка ще има ли война или не ?
370
0
 
4
 
! Отговори
съвеЦки троль преди 9 години
Искаме и ние нефт за рубли.
369
0
 
0
 
! Отговори
Хе-хе преди 9 години
Точно казано номер 557, проблема е какъв модел за интерпретация използваш. Да речем ислямски, будистки и т.н. Или юдейски :-))).
368
0
 
1
 
! Отговори
Хе-хе преди 9 години
Та кое ви кара да мислите, че с толкова много евреи в управлението, си Русия ще има проблеми в търговията с Китай ;-)))???Вие мислете за България, че има един лаф за държавата заслужаваща евереите си ;-)!!!Все пак партнера на Китай в бриджа е ... Фин-интерна :-).youtube - watch?v=JJtcGN1zUb0youtube - watch?v=f0ijuNb4dLQ
367
0
 
1
 
! Отговори
Хе-Хе преди 9 години
Хайде от мен нещо и край :-)"Евреинът банкер, търговец или фабрикант това е преди всичко психолог. Той познава човека от пръв поглед. И никога не се лъже. Защо? Защото те си имат вековни тайни, само за тях си, които се предават от поколение на поколение. Те са вековни тайни, каквито тайни са имали древните римляни за военното изкуство, древните халдейци за звездите, за медицината. Вавилонците са били велики строители и те, като египтяните, са имали своите тайни в строителството.
366
5
 
2
 
! Отговори
Дюси преди 9 години
ходя на кино, а те четат и мислят как да направят пари, и ако им трябва капитал веднага се намира, баща им или чичо им е милионер или политик. Освен това много се поддържат, ако дадена фирма е на евреин веднага й се осигурява финансиране защото опита показва че парите няма да бъдат прахосани а ще бъдат утроени и всчки заеми ще са върнати. Ето го простия отговор - умни са, а са умни защото от край време са лихвари, когато нашите прадети не са можели да четат, те са писали и смятали нонстоп
365
4
 
1
 
! Отговори
Дюси преди 9 години
За евреите аз ще отговоря защото съм се интересувал. Те са около 20-30 милиона в света. Само че имат огромна част от нобеловите награди, голям процент от професорите са евреи, доктори адвокати са много голям процент евреи, шефове на корпорации, финансови институции са евреи, и на база на това са много често в правителствата на много страни. Причината е че са много много умни, много по умни от другите, силно целеустремени, например аз в свободното си време играя футбол или слушам музика ходя
364
2
 
6
 
! Отговори
Новина от преди 9 години
01.02.2015 г. Руският "Газпромнефт" започна продажбата на нефт в Китай за рубли. Страшният сън на ФАЩ става реалност.
363
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Някой знае ли колко са евреите по света?Как става така,че винаги са в управлението на света?За Путин също казват,че е евреин.