2 г. след Charlie Hebdo - научи ли си Европа уроците?

Промените в законите и отбраната май остават само на думи
7 яну 2017 20:30, Миглена Иванова
45
2 г. след Charlie Hebdo - научи ли си Европа уроците?
Снимка: БТА

На 7 януари 2015 г. ислямски бойци щурмуваха редакцията на френското сатирично списание "Charlie Hebdo" в Париж. При атаката бяха убити 12 души, припомня Deutsche Welle.

По-рано списанието публикува няколко карикатури на пророка Мохамед, които разгневиха консервативната ислямска общност. Заради карикатурите списанието получи множество заплахи от радикални ислямисти.

Стрелбата задвижи не само вълна от солидарност в Европа, а и ожесточен дебат за творческата свобода на изразяване, как тя да бъде защитена и възможно ли е поставянето на граници на свободата на словото.

Някои казват, че такива граници не трябва да има. Ако обидите на държавните глави и богохулството преди са били час от наказателния кодекс, това отдавна се е променило, поне в западните общества, посочва изданието.

Стрелбата в редакцията на "Charlie Hebdo" е само едно от серията нападения над творци и културни институции, припомня изданието. Шведският професор по изкуство и карикатурист Ларс Вилкс едва избегна смъртта при атака през февруари 2015 г. Месец по-късно джихадисти нападнаха археологическия музей Бардо в Тунис.

В Сирия пък терористичната организация "Ислямска държава" унищожи голяма част от защитения от ЮНЕСКО древен град Палмира, както и други ценности.

Атаката в "Charlie Hebdo" постави началото и на серия терористични нападения във Франция, при които загинаха повече от 250 души. Атаките бяха насочени точно и срещу свободата на изразяване и културна идентичност, допълва изданието.

Артистичната свобода и свободата на изразяване са ограничени в много страни. Според организацията PEN international в момента около 900 автори и журналисти са в затвора в около 100 държави по света.

Ситуацията особено силно ескалира в Турция през последните две години, като противници на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган често са заклеймявани като предатели и терористи. След опита за преврат в средата на миналата година многобройни медийни компании и издателства бяха закрити, а около 100 журналисти – арестувани.

Ердоган се опита да ограничи и нежелателната сатира от чужбина. През февруари ще има и съдебно заседание по случая с германския сатирик Ян Бьомерман, когото турският президент се опита да преследва заради подигравателна поема.

Атаката в редакцията на "Charlie Hebdo" не е първата в Западна Европа, но несъмнено имаше най-голямо влияние върху западния свят, допълва Observer в свой анализ. Нападението нанася директен удар върху западната култура, която се основава на личната свобода и спокойно съжителство между общностите.

Европа обаче още не е адаптирала системите си за сигурност и затова се стигна до кървавите нападения в Париж от есента на 2015 г., в Ница от лятото на 2016 г. и в Берлин на Коледа. Това е и основната разлика между Европа и САЩ, посочва изданието.

След 9 септември 2001 г. САЩ признаха, че гражданите на страната са мишени и у дома, и в чужбина. Затова и правителството инвестира значителни средства и човешки ресурси в борба срещу тероризма и укрепване на сигурността.

Европа още не си е научила урока. Реалните промени в законите и отбраната в отговор на заплахата са само на думи, заключава изданието. 

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


45
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
0
 
1
 
! Отговори
Ала_Бала преди 7 години
Тези хора нямат уважение към нищо. Мислят се за нещо повече и от Бога!
30
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сайта не осигурява анонимността . Ако имате възможност и желание за това не го ползвайте .
29
0
 
6
 
! Отговори
нЕмам думи преди 7 години
Тия каквото и да им се случи все ще е късно егати б.клуците.
28
7
 
0
 
! Отговори
до онуфри преди 7 години
Онуфри, онуфри--нима не си жалко ***, радващо се на миризливите си сребърници от господаря путин? не можете да се скриете--по делата ще ги познаете.
27
0
 
6
 
! Отговори
онуфри преди 7 години
До 35- ти нормален ли си или те гони параноя? Къде в статията видя Русия?
26
11
 
0
 
! Отговори
еднакви сте преди 7 години
Колко сте еднакви в коментарите си...явно един ви е шефът. путин поне да разнобрази малко, а то..едни и същи думи, излияния , вопли. Нищо конкретно по статя, само лай и гнус....И за какво----каквото и да правите руски проданици...русия е обречена с хора като путин.....
25
1
 
20
 
! Отговори
човек от народа преди 7 години
Знаете ли кои са собствениците на това издание ? Ще ви дам коз - от богоизбраната раса са. За тези които не знаят коя е богоизбраната раса - още един коз - тази, дето й направиха държава през 1948 в арабските земи между Сирия, Йордания, Палестина и Египет. Затова Charlie - Hebdo се присмива на всички други, но не и на дългоносите. Факт.
24
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тези мерки са пълни глупости. Основният проблем е в политиката на Брюксел за отворените врати и приемането на куцо и сакато от Близкия изток и Африка. За да не жертват измислените си "европейски ценности", те жертват животите на европейските граждани и като решение на проблема предлагат да ни следят денонощно като Гестапо, грубо нарушавайки и личното ни пространство, докато продължават да вкарват *** от третия свят.
23
1
 
9
 
! Отговори
хммм преди 7 години
"Научи ли си Европа урока" почти съм сигурен вече че сайта ви е жестоко спонсориран от мюсюлмани. Нека ви светна нещо само. Европа унищожи всички взможни цивилизации до които стигна, арабите са се спасили само чрез ненормален плoдаж както и сега. Там от край време не царува естествения подбор просто количеството е заело място на качеството. А ако не сте обърнали внимание след Чарли Ебдо запада сравни близкия изток със земята. Май те трябваше да си научат урока за тия няколко години, не Европа...
22
0
 
1
 
! Отговори
hubav vupr0s преди 7 години
kak da gi nau4i kat0 nik0ga ne vli3a v 4as
21
0
 
1
 
! Отговори
111 преди 7 години
религиите не водят до нищо добро щом хората не са добри. войната се води не с ислям, а между r и K-селектирани популации. r се множат (като зайци) и кльопат ресурси, но са агресивни, К- се множат малко и пестят ресурси и залагат на качество не количество. и това става като обидите въображаемият приятел на мюслиманите, те са r-социалисти, получавате агресия, а християните ако са истински такива няма проблем, А Бог или на древен арамейски и на арабски - аллаха/Алах -няма. селекцията им е друга.
20
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако щат, да се гаврят с която и религия си искат - и без това религиите са обида за Бога, но не и със смъртта на хората. Помните какви гнусотии надраскаха след земетресенията в Италия, след сваления руски самолет в Египет, както и над Черно море.
19
1
 
13
 
! Отговори
Щирлиц преди 7 години
Сега Европа мъти следващия фюрер,за уроци няма време.
18
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Tiya ot SHARLITO SE PODIGRAHA I NA JERTVITE OT ZEMETRESENIETO V iTALIA KATO GI NARISUVAHA KATO SANDVICH EDIN VARHU DRUG NAREDENI HORA
17
3
 
13
 
! Отговори
Илия - Варна преди 7 години
Господа да не обсъждаме Франция -горката. Основното и население *, няма кой да я възпроизвежда, необходим и е здрав генофонд от изтока. Само че този генофонд има май други възгледи, които не съвпадат с тези на по горе споменатите субекти от коренното население.
16
0
 
9
 
! Отговори
Аз преди 7 години
Какъв урок да е научила Европа, всеки се бои и се пази да не засегне или обиди чуствата на чуствителните мусулмани, а те вършат ли вършат атентати и убийства......Политическа коректност, бейбиБелите Европейци са осъдени да се стопят и направят място за войнствения ислам
15
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За какъв урок говориме? Във една свободна държава всеки може да пише каквото си поиска ,но не необходимо да се стрля след всяка една публикация ! Точно това различава цивилизациония свят от диващината !
14
0
 
5
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
никаква сьпричастност кьм франция не свалят оланд и правителството сьс свещи и мечета няма да спрете тероризма
13
16
 
3
 
! Отговори
Евролиберал преди 7 години
16, журналистиката, истинската, не трябва да има никакви задръжки! Но за бивши читатели на работническо дело, това е трудно за смилане! Като искаш журналистика със задръжки ходи в Русия или в Северна Корея! Франция я остави на нормалните хора.
12
19
 
5
 
! Отговори
Евролюбирал преди 7 години
Шарли ще продължат да рисуват каквото им дойде на ум, на пук на всички побъркани джихадисти и *** с тоталитарно-постсъветско мислене. Сатирата и свободата на изразяване са основно човешко право.