Сбъркана маркировка обърква туристите в планините

Спелеолог: На много места е изтрита, неподдържана, унищожена
31 окт 2016 19:56, Анисия Иванова
3
Сбъркана маркировка обърква туристите в планините
Архив: Булфото

Туристите по планините често се губят поради неподдържана или сгрешена маркировка. В почти всички планини маркировката има нужда от освежаване и възстановяване, каза спелеологът доц. д-р Тодор Тодоров, член на УС на БТС и председател на ТД "Родопея” – Ягодина.

"В цяла България маркировката е в окаяно състояние, на места липсва такава, има повредени табели или изцяло премахнати, на други места пък по спечелени проекти са поставени такива, които не отговарят на изискванията и по-скоро объркват туристите, вместо да ги ориентират, и съвсем основателно туристи реагират и се оплакват”, обясни той пред "Фокус".

Още по темата

Като пример посочи европейския маршрут Е8, който тръгва от Юндола, минава през Рила, Родопите, хижа "Орфей”, хижа "Тешел” към Триградските скали.

"В част от Е8 възстановихме със студенти от Техническия колеж в Смолян маркировката, защото около километър и половина тя липсваше, а е правена преди 6-7 години, сега беше свалена от дърветата, а след този километър и половина отново продължава. Някои дървета са отрязани от горски работници, на други места умишлено е свалена и захвърлена, което е престъпление", допълни Тодоров.

Доцентът обясни, че когато по проект се правят туристически пътеки или обекти, след като мине определеният в проекта срок, през което време за поддръжката отговарят тези, които са го направили, туристическите табели вече стават държавна собственост, както пътните знаци, и при унищожаването или повреждането им се таксува като нарушение.

По думите му на места, където липсват дървета, за да се ориентират туристите могат да се поставят колове и на тях да се сложат стрелки, които да указват посоката към определеното място.

Доц. Тодоров посочи още, че в новия закон за туризма, може да се възложи само БТС да прави маркировките, защото има определени стандарти, които трябва да се спазват.

"Има изисквания, които по стандарт трябва да се спазват, а някои не се съобразяват с тях. Не може два близки маршрута да бъдат с главен червен или главен син цвят, защото туристът ако се обърка с 200-300 метра ще тръгне по друг маршрут. В новия закон това ще бъде отразено", каза доц. Тодоров.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


3
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
За мен картата и компаса са задължителните !Компаса няма как да му падне батерията или картата да падне и да се счупи.С планината шега не бива, само уважение и страхопочитание
1
2
 
6
 
! Отговори
A преди 7 години
Съгласен съм! Аз също обикалям планините и не един и два пъти сме тръгвали в погрешна посока поради липса на маркировка или по-скоро същата в окаян вид. Истината е,че GPS'a е задължителен аксесоар на сам човек в планината!