Иска ни се да видим и повече японски инвестиции в България, каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева след разговорите в МВнР с министъра на външните работи на Япония Таро Коно, който пристигна на официално посещение в София по нейна покана, предава БТА. Това е първото посещение на японски държавен представил на това ниво от 12 години насам.
"Разговаряхме и при премиера за чудесните възможности за японските високотехнологични компании за правене на бизнес в България. Вече има доста големи компании и много се надяваме да видим в скоро време и производител на автомобили, не само производител на авточасти, от Япония в България", каза министър Захариева, която изрази надежда и за ръст на японските туристи.
Иначе министърът благодари на Япония за неоценимата подкрепа, която Страната на изгряващото слънце е оказвала на България през годините на прехода.
"Повече от 1 милиард и 400 милиона лева е помощта, която Япония е предоставила на България в този преходен период. Много японски специалисти са помагали за създаването на нашите демократични институции и за изграждането на инфраструктурни проекти", припомни тя.
Тя разказа, че в момента двете страни работят по два общи проекта - единият е по отношение на управлението на риска при бедствия, особено при наводнения, което се осъществи с подкрепата на Япония и България за страните от Западните Балкани. Другият е за подкрепа за малки и средни предприятия на страните отново от Западните Балкани.
Премиерът Бойко Борисов пък е получил покана да гостува в Токио до края на година на японския премиер Шиндзо Абе.
От своя страна Таро Коно каза, че България е изключителен партньор на страната му, с когото споделят общи ценности и че очаква да се увеличат японските инвестиции в ИТ сектора в България.
"Ние споделихме виждането, че е изключително важно да насърчаваме сътрудничеството в такива потенциални сфери. Споразумението за икономическо партньорство с ЕС влиза в сила този февруари. Надявам се, че това споразумение ще засили и нашите двустранни икономически отношения“, добави още Коно.
По думите му, двете страни ще продължат и общата си кауза за тясно сътрудничество за пълна забрана на ядреното оръжие в Северна Корея.
Накрая на срещата на двамата първи дипломати, Екатерина Захариева заведе Таро Коно на разходка в храм-паметника "Александър Невски" и църквата "Св. София".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

ЕК одобри българската схема за подкрепа на енергоемките отрасли
Kering се прицелва в повишаване на рентабилността и възстановяване на бранда Gucci
easyJet предупреди за нарастваща загуба през първото си финансово полугодие
Най-големият производител на шоколад в света снижи годишните си прогнози заради слабо търсене
Иран спира износа на нефтохимически продукти до второ нареждане
Трима задържани за купуване на гласове и в Монтанско
Сигнали за бомби в няколко училища в София
Късмет и финансов успех за 6 зодии от китайския хороскоп на 17 април
Обедна емисия
ВИДЕО: Атлетико Мадрид – Барселона
Бойко Борисов обеща луди пари на ЦСКА!
Сектор "Г" скочи на Бойко Борисов: Нямате място на стадиона на ЦСКА!
Жена тормози легендата Марко ван Бастен
Найденов избухна и подреди крайното класиране – каза кой ще е шампион, но и шокира
Гърми страшен скандал с футболист на ЦСКА
Защо листата на мушкатото пожълтяват?
Не е само за мускули: Най-добрите източници на протеин за жени
Какво всъщност лекуваме, когато се пристрастяваме?
Блестящ дом с изгодни оферти от BILLA
Рецепти за курабийки за Томина неделя
От първо лице: как се правят новините с Bulgaria ON AIR в Кюстендил
ЦИК показа шаблона за незрящи и склада, в който се съхраняват машините
Гюров: Конституцията изразява стремежът на българския народ да живее в свободно и справедливо общество
Галерия „Ларго“ във Варна открива изложба „Рим“ на Живка Маринова
„Добрият човек от Сечуан“ на Брехт с премиера във Варненския драматичен театър
Сигнали за бомби в 4 училища във Варна и София, искат 100 хиляди долара в криптовалута
Изложба във Варна показва оригинални марки и пощенски материали за Априлското въстание
Трогателно писмо на 10-годишно момиче до НАСА развълнува света: Отнася се до Плутон
Астронавт от „Артемида 2“ наруши протокола на НАСА, за да спаси талисмана на мисията
Къде на Земята гравитацията е най-слаба: Откриха точка, в която тежим с 1% по-малко
Ето къде е най-доброто място за „слушане“ на Вселената
Учени предупреждават: Космическото пиратство е бъдеща реалност, не научна фантастика
Ярка комета ще се приближи до Земята в края на април: Кога ще може да се наблюдава