Финансовите министри на 20-те най-богатите държави в света ще се срещнат днес, за обсъдят начините за справяне с глобални предизвикателства като нарастващия дълг и възможна продоволствена криза. Разбира се, всичко това ще се случи, ако успеят да преодолеят назряващото напрежение заради руската инвазия в Украйна, съобщава АФП.
Нападението на Москва срещу съседката ѝ ще доминира на срещата на финансовите министри и управителите на централните банки на Г-20, която е първата след като руският президент Владимир Путин разпореди инвазията в края на февруари.
Западните държави отвърнаха на кървавото нахлуване със санкции, целящи да навредят на руската икономика и да я превърнат в държава парий.
Според високопоставен американски служител министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън ще бойкотира някои сесии, ако на тях присъстват руски официални лица - позиция, която други държави заявиха, че ще последват.
Заплахата за бойкот подчертава сътресенията, пред които е изправена Групата на 20-те, и експертите не виждат голям шанс по време на тази среща блокът да постигне консенсус по глобални предизвикателства като изменението на климата и облекчаването на дълга на бедните държави.
"Мисля, че очакванията трябва да са изключително ниски", каза Матю Гудман, старши вицепрезидент по икономическите въпроси във вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания (CSIS).
"Трудно е да се разбере как Г-20 ще се обедини в условията на кризата в Украйна", каза той в интервю.
Г-20, председателствана тази година от Индонезия, включва големи икономики като САЩ, Китай, Индия, Бразилия, Япония и няколко държави в Европа, включително Русия.
Финансовите служители ще се съберат на практика в кулоарите на пролетните срещи на Световната банка и МВФ във Вашингтон.
В навечерието на събитието управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че глобалното сътрудничество "трябва да продължи и ще продължи", като посочи дълъг списък от проблеми, които "нито една страна не може да реши сама".
Запитана как групата може да избегне срив в дейността си и все пак да предприеме действия, Георгиева, която ръководи институция със 189 членове, заяви пред репортери: "Мога да гарантирам, че е по-трудно, когато има напрежение, но не е невъзможно."
Очаквана безизходица
След икономическия спад, причинен от COVID-19, световната икономика е изправена пред нов шок, причинен от нахлуването на Русия в Украйна, което повиши цените на храните и горивата и принуди МВФ да понижи прогнозата за световния растеж до 3,6% за тази година.
Очаква се представители на руското финансово министерство да участват в събитията на Г-20 дистанционно, но служител на американското министерство на финансите заяви, че Йелън ще даде ясно да се разбере, че "ползите и привилегиите на водещите икономически институции в света... са запазени за страните, които демонстрират уважение към базовите принципи, които са в основата на мира и сигурността по света".
Но служителят заяви, че групата не може да позволи на Русия да спре важната работа на Г-20.
Франция даде сигнал, че ще участва в бойкота, предава БГНЕС.
Германски правителствен източник заяви, че Берлин не възнамерява да последва примера, но добави, че "по време на срещите и след тях" Германия "със сигурност ще изпрати силни послания и няма да го направи сама".
Президентът на САЩ Джо Байдън предложи Русия да бъде изключена от Г-20, но Марк Собел - бивш служител на Министерството на финансите, който понастоящем е председател на Форума на официалните парични и финансови институции на САЩ, заяви пред АФП, че няма ясен механизъм за изключване на Москва, която в различна степен се подкрепя от Китай и Индия.
"Мисля, че това наистина повдига фундаментален въпрос за това как ще се управлява глобалното управление", коментира той възникналото напрежение.
Разделението не е добро предзнаменование и за Общата рамка на Г-20, създадена по време на пандемията, за да помогне на силно задлъжнелите държави да намерят път за преструктуриране на дълга си, но която според Собел "се проваля", тъй като Китай и кредиторите от частния сектор се бавят с участието си.
Вашингтон и Пекин са все по-често в противоречие по редица въпроси, които не са свързани с Украйна, и, според Собел, едва ли ще има голям напредък и по тази инициатива.
"Като се има предвид състоянието на напрежението между САЩ и Китай, не мисля, че САЩ могат да говорят наистина добре по въпросите на китайския дълг", каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Stellantis обмисля да произвежда автомобили с Dongfeng в Европа и Китай
SOFIX расте за четвърта поредна сесия и се възстанови до ниво от 1230 пункта
Около 20 сделки с жилища на цена над 1 млн. евро са сключени у нас в началото на годината
„Ломско пиво“ спира временно производството заради ремонт
Прогноза: Полетите ще останат скъпи поне до средата на лятото
CATL създава ново звено, което да гарантира сигурността на веригата на доставки
Баща и син от България са заподозрени за трафик на хора в Австрия
Лекари сигнализират за пропуски в новия неонатален скрининг у нас
Пробив в служебни пощи разкри рискове за сигурността (+ВИДЕО)
Разследват Кейти Пери за сексуално посегателство
Горива на предела: Цените летят нагоре, задава ли се критичен дефицит? (ВИДЕО)
Войната на гигантите! Байерн срещу Реал - битка за 1 милиард евро
ФИФА с молба към Тръмп
Ман Сити троши милиони за 19-годишна перла
Орела отсече: Ако бием Славия, сме в играта
Тежък удар за Гришо
Лапорта обяви голяма новина и изригна: Позор
Как всяка зодия реагира на критика
Поверия за Томина неделя (Великден на мъртвите)
Новолуние в Овен на 17 април – заявяваме себе си
5 навика за хормонално здраве след 40
Поверия за Летен Петковден
5 стъпки за лимфодренажен масаж у дома
Тревожно: Завишени са нивата на облъчване с радон на 44 места в Каварна
Спипаха кьоркютук пиян шофьор в Суворово
Какво време ни очаква в четвъртък?
Коцев търси подкрепа от Общинския съвет за 5 инфраструктурни проекта във Варна
Над 1/3 от забранените опасни стоки са козметика
С молебен: Приключи първият етап от основния ремонт на ОУ „Йордан Йовков“
Ярка комета ще се приближи до Земята в края на април: Кога ще може да се наблюдава
Физици откриха начин за възстановяване на изгубени квантови данни
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно
Нова теория разкрива как е построена Хеопсовата пирамида в Гиза