Русия и Китай: Путин отива да заздравява отношенията

Препятствията между двете страни обаче остават
23 юни 2016 22:31, Елка Василева
207
Русия и Китай: Путин отива да заздравява отношенията
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Президентът на Русия Владимир Путин тръгва за Китай този уикенд. В същото време официални лица в двете страни тръбят за процъфтяващото "стратегическо партньорство" между двата бивши комунистически съперника.

Но въпреки стремежа на Москва да засили връзките с Пекин на фона на тежко напрежение в отношенията й със Запада, руско-китайската търговия бележи рязък спад и редица амбициозни проекти си остават до голяма степен само на хартия.

Наблюдатели свързват този бавен напредък с възприетата от Пекин линия на яки пазарлъци и с дълбоките подозрения на Кремъл относно растящата мощ на неговия могъщ партньор, пише Владимир Исаченков от Асошиейтед прес.

Общо желание да се дава отпор на това, което те виждат като стремеж на САЩ към глобална хегемония, както и силните лични връзки между Путин и китайския лидер Си Цзинпин, които ще се срещнат в събота в Пекин, изглежда са главните движещи сили зад руско-китайското сътрудничество.

Стремежът към укрепване на отношенията с Китай получи нов импулс, след като САЩ и ЕС наложиха поредица от тежки санкции срещу Русия заради анексирането от нея на Кримския полуостров през март 2014 г. Те прекъснаха достъпа й до световните финансови пазари и блокираха трансфера на модерни технологии. Москва бе също така отлъчена от Г-8 - групата на водещите индустриални държави.

За да покаже на Запада, че връзките с Китай могат да бъдат реална алтернатива, Путин посети Пекин през май 2014 г. и в негово присъствие бяха подписани поредица от сделки, включително грандиозен 30-годишен договор за доставки на природен газ на обща стойност 400 млрд. долара.

По-късно се стигна и до сделка, според която клон на китайската държавна енергийна компания CNPC купи дял в проект за изграждането на гигантски завод за втечнен природен газ на полуостров Ямал в руската Арктическа зона. През декември м.г. китайската компания "Синопек" купи дял от руската енергийна компания "Сибур".

Китай обеща също така многомилиардни доларови кредити за изграждането на високоскоростна железопътна връзка между Москва и град Казан на Волга.

Има очаквания и за други амбициозни сделки, но повечето от тях зациклиха заради икономическата несигурност в Русия.

Ключов фактор за спада в руско-китайската търговия от близо 100 млрд. долара през 2014 г. до малко над 60 млрд. миналата година е рязката девалвация на руската валута, двойно пострадала от ниските световни цени на петрола и от западните санкции. Тъй като на енергийните ресурси се падат около две трети от руския експорт за Китай, обемите на търговията естествено се свиха с падането на цените на петрола.

Девалвацията на рублата стресна китайските инвеститори, а ниските цени на горивата направиха някои перспективни енергийни проекти неизгодни. Плановете за разработка на нови петролни и газови полета в Сибир и за изграждане на повече тръбопроводи към Китай, изискващи големи инвестиции, бяха блокирани.

Китайските компании и банки също така са предпазливи относно развиването на техен бизнес в Русия, опасявайки се, че това може да се отрази негативно върху техните операции другаде заради нарастващото напрежение между Русия и Запада и заради западните санкции.

Плановете за инвестиции от китайски компании в гигантските петролни и газови полета Ванкор в източната част на Сибир затънаха в ценови спорове. Надеждите на Русия да използва Китай като алтернатива на европейските финансови пазари също не се осъществиха, а проектите за транспортен коридор между Китай и Европейския съюз остават обвити в несигурност.

Амбициозният проект на Пекин за икономически пояс по Пътя на коприната, който има за цел да насърчи развитието на инфраструктурата в бившите съветски републики от Средна Азия, които Русия разглежда като своя "домашна" територия, предизвика
безпокойство в Москва. Китай обеща да координира проекта с доминирания от Москва Евроазиатски икономически съюз, но очевидно постави ударението върху двустранни сделки с Казахстан и други членове на (проруския) блок.

"Москва не може да запази икономическата си хегемония в Средна Азия", коментира Александър Габуев от московския "Карнеги център".

На състоял се неотдавна руско-китайски форум в Москва официални лица приветстваха "безпрецедентната" близост, но бизнесмени и експерти посочиха редица проблеми. Руският магнат Виктор Векселберг изрази недоволство от "катастрофално ниското" равнище на руско-китайското сътрудничество във високотехнологичната сфера, като посочи, че китайските компании показват слаб интерес да инвестират в (съответните) руски отрасли.

За разлика от амбициозните проекти за по-тясно икономическо сътрудничество, които засега не се материализират, Русия и Китай дадоха тласък на военните си връзки със съвместни военни учения и контакти по въпроса за противоракетната отбрана.

Износът на руски оръжия за Китай, който достигна рекордни стойности през 90-те години и спадна драматично през следващото десетилетие, неотдавна отбеляза нов ръст.

"Ние имаме общи интереси, особено сега, когато САЩ оказват натиск както върху Русия, така и върху Китай", каза Ли Фънлин, бивш китайски посланик в Москва, който оглавява спонсориран от правителството мозъчен тръст. Той призова Москва да сътрудничи по-тясно с Пекин, като отбеляза, че някои в Русия все още се страхуват от Китай и търсят начин да контрабалансират неговото влияние.

Някои руски военни и политически инсайдери гледат с безпокойство на растящата китайска мощ, страхувайки се, че гигантският източен съсед един ден може да се опита да диктува своите условия.

Изгледите за потенциална китайска експанзия отдавна тревожат жителите на слабонаселените далекоизточни региони на Русия. Мнозина възроптаха срещу решението на Кремъл да отстъпи значителни ивици територия покрай 4200-километровата граница с Китай съгласно демаркационно споразумение от 2005 г.

Като отражение на тези страхове руската държавна телевизия неотдавна излъчи предаване, водено от известния кинорежисьор Никита Михалков, което съдържаше видео, описващо хипотетична китайска инвазия. Видеото приключи с това, че Китай бързо завладя целия руски Далечен изток и Сибир, за да установи нова граница (с Русия) по Урал - планинската верига, традиционно смятана за граница между Европа и Азия.

Мнозина в Русия също така са ужасени от факта, че китайски фермери арендуват руска селскостопанска земя, и ги смятат за "преден отряд" за потенциална експанзия, а също и за екологична напаст заради агресивното използване (от китайците) на токсични изкуствени торове.

"Китайските фермери тровят нашата земя. Нищо не расте след тях", прокламира в бомбастично изказване по време на неотдавнашен дебат в парламента ултранационалистическият лидер Владимир Жириновски.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


207
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Боби, Боби...пари нема, парииииии...
37
1
 
1
 
! Отговори
Боби преди 7 години
До Анонимен 185"Путин отиде да се моли"Грубо и невярно. Русия и при и без споразумение с Китай ресурсите си ги има. Китай който се развива а сега модернизира промишлено и то прекалено много изисква все повече и по-качествени материали. Индия е Конкурент на Китай, САЩ ги натискат и най-важното правят всичко да си запазят източниците на ресурси...Така че не ги мислете ще се разберат по всички въпроси.
36
1
 
0
 
! Отговори
ТТ преди 7 години
ЗАВИЖДАТЕ
35
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Вие не ни трябвате повече от 4 милиона". - посланникът на САЩ Ейвис Боулън на семинар в Боровец-1997 год"Винаги, когато се връщам тук, виждам, че страната е във все по-добра форма" Ейвис Боулън 2003 год"Няма нищо страшно България да бъде 6 даже и 5 милиона души" - отговор на Асен Агов депутат в 41 НС от "Синята коалиция"-ДСБ на въпрос относно демографският проблем на България на водещата Силвия Стефанова по радио К-2
34
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Както и да го усуквате путин отиде в Китай да се моли.
33
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Препятствията между двете страни обаче оставатНе препятствия, между Русия и Китай има дълбока пропаст. Китайските банки се включиха в кредитните санкции срещу Русия явно очаквайки срив на руската икономика и по лесното разчленяване на Сибир след това. Мисля че пътуването на Путин до Пекин е чисто губене на време.
32
7
 
3
 
! Отговори
сделано КГБ преди 7 години
Общата между Путин и Китай е ,че Путин си е едно китайско менте.
31
7
 
2
 
! Отговори
руска пропаганда преди 7 години
Китай не признал референдума в Крыму, о чем это говорит?-В същото време официални лица в двете страни тръбят за процъфтяващото "стратегическо партньорство"..ха.ха.ха руско оръжие за масово баламосване..ха.ха
30
3
 
1
 
! Отговори
цун кай го преди 7 години
братята китайци не си поплюват откъдето минат всичко на ориз става
29
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Много ясно, Русия и Китай владеят цяла Азия. Общите им интереси надделяват над различията.
28
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Путин отива да проси...отново хахайахайахЗа Китай Путин е просто ***. Както и за всички останали хахсйсйаййайа
27
1
 
1
 
! Отговори
Armagedon преди 7 години
До до 128 от славянинМного се "отплесна", да не кажа оплеска. Това няма как да се случи , защото ККП няма да позволи китайска пролет или меидан и да изтъпее до толкова , че да си позволи да обяви война ( да предположим на съседите си и на север и на юг.) Китай няма намерение да воюва срещу никой , освен срещу някой, който навлезе на територията му защото това ще е равносилно на трета световна война.
26
1
 
0
 
! Отговори
Armagedon преди 7 години
До АнонименМоже ,ама надали не действа. Питай някой китаец . За да роди жена му второ дете трябва да се снабди с бележка от парт-секретаря на селото или района където живее , затова и китайки от континента бягат да раждат в Хонг Конг.
25
1
 
0
 
! Отговори
Armagedon преди 7 години
До АнонименАми в следващите десетилетия и Китай ще има същите проблеми със застаряващото население.В Китай все още действа програмата на ККП- Едно семейство , едно дете . Така ,че от 1 300 000 000 население , като нищо ще падне под 1 000 000 000 през следващата половина на този век.
24
2
 
0
 
! Отговори
Armagedon преди 7 години
До ГУРБЕТЧИЯОт петрола се произвежда не само гориво а и пластмаси и редица други продукти. А газта е много важна за Китайската икономика. Най големите запаси от петрол и газ са в Азия, както и най -големите запаси от суровини , т.е. под носа на работилницата на света - Китай. Без всичко това Китай ще се сприхне така както финансовите балони на запада и САЩ .А Русия не я мислете. Ако запада продължи със санкциите , като нищо ще се превърне в икономически тигър и ще им е нужна работна ръка .
23
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Москва е слаба и отстъпва. Жълтите настъпват и исконни Български интереси в Урал са поставени на карта поради егоистичните амбиции на кремъл. Трябва да се задълбочават икономическите връзки на България с Башкирия и Татарстан.
22
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Алах е слуга на Христос а ердоганьо- на Путин и Борисов!
21
2
 
0
 
! Отговори
Armagedon преди 7 години
До До Тракиец:Ами китайците купуват земя по целият свят , защото вече никой не може да я произвежда . Колумбе, Колумбе , китайците ще ти изкупят с хартийки откритието.
20
1
 
3
 
! Отговори
боб лоб преди 7 години
Путин си е бизнес-ман.Иска да прави бизнес с всички.Иска Русия да е модерна и уважавана страна.Прави икономически форум,олимпиада,подобрява инфраструктурата прати руснаците да почиват по света,да им отвори очите за новия живот и до като се занимаваше с това благородно дело,запада го прекъснаи взе да го занимава с войни.Не беше честно,но и той се забрави.Тези цени на петрола бяха непосилни за запада и китай.
19
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Чингиз хан е малко монголец.