IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Икономист: Работещият и бизнесът трябва да бъдат едно

Пари за пенсии винаги ще има, каза Михаил Кръстев

Ще издържи ли социалната система на държавата, ако майките получават до 75% от обезщетението при връщане на работа? Според икономиста Михаил Кръстев тази идея стимулира майките да останат на пазара на труда за по-дълъг период.

"Социалната система категорично ще издържи. Разходът за подобна политика не би бил съизмерим с нито една от другите спорни социални политики. Отделянето на тези милиони ще се възвърне под формата на добавена стойност към труда, плащане на повече данъци и пълнене на хазната", коментира Михаил Кръстев в предаването “България сутрин”.

Според него проблемът е че, Министерството на труда и социалната политика се е превърнало в министерство на социалната политика.

"Тук виждаме политика, която таргетира работещия. Работещият и бизнесът трябва да бъдат едно. Трябва да се подемат политики, които да стимулират бизнеса да наема все повече млади хора и жени в детеродна възраст. В България се мисли за това да се дадат повече пари на хората. Но за да могат да се възползват от това, трябва да има функциониращ бизнес. Трябва да се правят данъчни облекчения за бизнеса", подчерта Кръстев.

Икономистът отбеляза, че майчинството в Европа е средно 28 седмици, докато в България е 4 пъти повече. "Няма измерител на този проблем. България дава възможност на младите майки да отсъстват повече от работа, тяхното работно място се запазва. Нека да помислим за хората, които дават работа на тези млади майки. За облекчения и стимули тези бизнеси да не се плашат от майчинството", добави икономистът.

Кръстев е на мнение, че не може от социалното министерство да се споменават конкретни суми, които ще влязат в хазната, а да не се дава ясен разчет как се е стигнало до подобна сметка. Експертът добави, че трябва да се отделят и средства, за да се построят детски градини, за да не оставят хиляди деца без място,

"Това не би трябвало да касае пазара на труда. В него трябва да се търси ефективност. В частния бизнес не може да се позволи отсъствието на прекалено голяма част от работещи. Този бизнес ще спре да функционира", коментира Кръстев пред Bulgaria ON AIR.

Преизчисляването на пенсиите от 1 юли

Кръстев посочи, че системата свети много в червено от десетилетия, но пари за пенсии винаги ще има. Те ще бъдат набавяни с допълнителни дългови емисии и данъци. “Въведе се швейцарско правило, наруши се от страна на политиците. Швейцарското правило в България не работи. Беше предвидена друга база и сега всяко едно увеличение натоварва бюджета", обясни икономистът.

Кръстев алармира, че е счупена призмата, по която трябва да преминават оперативните програми, където губим десетки милиарди.
Ще решим социалните си проблеми с реформа, включително на пенсионната система.

Еврозоната

Според експерта конвергентният доклад е началната точка на работата, която предстои да свърши държавата ни, за да влезе в еврозоната, защото това е огромен процес и огромно усилие.

Икономистът допусна, че най-вероятно няма да се справим много добре с въвеждането на еврото. “Надявам се да се съберем в края на годината и да се подготвим”, каза още Кръстев.

Гледайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата