Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че системата е готова за предстоящите матури. Пред bTV той заяви, че едно от най-важните неща, е учениците да се явят навреме, да носят черен химикал и служебна бележка.
Вълчев добави, че МОН е съставил авариен план, ако блокадата на градския транспорт бе продължила и добави, че е нямало начин матурите да бъдат преместени.
"Основното ни притеснение беше липсата на диалог - през годините никой като министър от нас не си е позволял да не разговаря с протестиращите. Задължение на Столична община бе да отпусне средствата за шофьорите от градския транспорт", коментира министърът на образованието.
"От кмета Терзиев чухме, че няма да има пари за детски градини, ако се отпуснат средства за заплати градския транспорт. Винаги ще има сектор, който иска още пари, трябва да се гони баланс", на мнение е просветният министър.
По отношение на програмата в училищата Вълчев каза, че се планират повече часове по математика и природни науки. Учебното съдържание няма да се увеличава. "Ще се опитаме от съдържанието за 6-ти и 7-ми клас, когато е най-трудно за учениците и виждаме най-голямо влошаване на резултатите и най-голяма демотивация, да го качим по-нагоре, да направим едно по-равномерно разпределение".
"В момента нашите ученици най-много учат чужд език. Часовете по чужд език са повече от тези по математика и природни науки, взети заедно, и повече от тези по български език и литература. Целта е да балансираме. Разбира се, че не трябва да се отказваме от чуждите езици, но ние прекалено много залитнахме към тях", добави Вълчев.
По думите му в момента и учители, и ученици "препускат" през учебниците и няма достатъчно време за затвърждаване н знанията. По този начин учениците се демотивират.
За предложението на МОН - в училище ще има избор между час "Религия" и "Добродетели и етика", което според министър Вълчев ще по-предпочитано. По тези предмети няма да се пишат оценки. Ще трябва да има минимум 5 ученика, за да се сформира група. Към момента обаче подготвените за тези часове учители са малко.
Вълчев обясни още, че последните идеи за въвеждането на предмет “Религия” е предизвикалото полярни мнения и дори протести. Ако парламентът го одобри, той ще бъде въведен от учебната 2026/2027 г. от 1-ви клас.
Друга грешка на системата, според Вълчев, е че програмите по профилиращите предмети са твърде амбициозни – свален е материал от висшето образование.
"Така се наложи да се свали учебно съдържание надолу при намалени часове и се струпа много материал. Може да се откажем от част от профилираната подготовка. Убедени сме, че за днешните ученици, които ще бъдат активни на пазара на труда през следващите 4-5 десетилетия, е по-важно да имат широката образователна основа. Просто професиите на бъдещето ще изискват по-комплексен микс от знания и умения, ще изискват по-голяма адаптивност и постоянна смяна не работни места, а на професии", обясни Вълчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.