Депутатите отхвърлиха третия вот на недоверие към кабинета "Желязков". Той бе внесен от "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие". Темата на вота бе "провал във фискалната политика".
Понякога вотове се инициират без надежда дори да успеят, на мнение е политологът Светослав Живков и добави, че математиката показва, че трите формации са далеч от 120 гласа. “Търся връзка с евентуален проект на президента, който скоро ще се появи. Има възможност за вътрешна конкуренция между тези три партии кой колко може да се нагоди към Радев, за който не е ясно дали ще има нова формация, или ще разчита на някоя от действащите", коментира политологът в студиото на "България сутрин".
Живков добави, че подобен тип вотове на недоверие дори стабилизират правителството.
"За да мине такъв вот, някоя от системните партии трябва да го подкрепи, това ще е самоубийство за нея. Една от тези е ПП, които нямат никакъв интерес от предсрочни избори. Борисов няма изгода от нови избори, защото това евентуално понижаване на ПП-ДБ би го направило голям заложник на Пеевски, а той няма интерес от това", заяви Живков.
Социологът Юлий Павлов заяви, че вносителите на вота се целят в този сегмент от избирателите, които са против еврото. Според него трите партии виждат заплахата Радев да им вземе избирателите.
"Да внасяш вот на недоверие към това правителство с този мотив - това е проблем от години. Нуждаем се от по-последователна работа между всички политически сили и да не се стига до крайности. Голям част от тези магистрали не се строят, като при "Струма", заради зеления рекет, който ни забавя с повече от 10 години", изтъкна Павлов.
Кой може да свали правителството?
Доц. Желев е категоричен, че това може да направи само лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Краткосрочно Борисов може да бутне това правителство, трудно може да се реализира ново правителство в този парламент. Ще го направи, ако реши, че ще е по-изгодно за него да има предсрочни избори", мотивира се политологът пред Bulgaria ON AIR.
Кризата в ПП-ДБ
Експертите са категорични, че не е моментът "Продължаваме промяната" и ДБ да се разделят, защото само ще загубят от това.
"ДБ е с по-голям политически опит и действат по-рационално. Няма политическа логика да се разделят. Имаше момент, в който отделно биха постигнали по-добри резултати, сега би било по-рискова една раздяла", каза Павлов.
Политологът добави, че ДБ има по-твърдо ядро, но в тази ситуация стават косвена жертва.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.