Живеем в държава, в която съдебната система поглъща най-големия процент от брутния вътрешен продукт в целия Европейски съюз. И въпреки това – или може би тъкмо заради това – сме на дъното по доверие, ефективност и усещане за справедливост.
Българското правосъдие се е превърнало в скъп и недосегаем ритуал, в който независимостта е само на хартия, а справедливостта – пожелателна.
Прокуратурата често е обвинявана, че уж е страж на закона, но често играе ролята на щит за силните на деня и бухалка за неудобните.
Съдът е бавен, корумпиран и несправедлив, казва друга част от критичното ядро.
Десетки сигнали за корупция, нула осъдителни присъди срещу високопоставени лица.
Мнозинството е категорично – вижда съдии под натиск, потулени разследвания, скандали, потънали в мълчание. Обществото не вярва, че ще получи справедливост. А, когато народът се страхува да свидетелства, защото не вярва на съда, държавата вече е загубила битката със себе си.
И така – във вторник очакваме шестия годишен доклад за Върховенството на закона в ЕС. Традиционно страната ни е критикувана за несправянето с редица препоръки. Миналата година основните препоръки за България бяха свързани с реформирането на ВСС и Комисията за противодействие на корупцията. Но промени ли се нещо за една година?
Дебат по темата в студиото на “Директно” с преподавателя по право на Европвйския съюз в СУ доц. Иван Стойнев и правния експерт в Института за пазарна икономика Екатерина Баксанова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.